Wyjdź z wanny i podnieś ciepły ręcznik z nowo zainstalowanego grzejnika!

Dzięki różnorodnym kształtom i rozmiarom do wyboru, często zajmują one niewiele miejsca i mogą wyglądać znacznie atrakcyjniej niż standardowy grzejnik, stając się elementem charakterystycznym Twojej łazienki.

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po materiałach potrzebnych do wykonania tego zadania, jak przygotować łazienkę przed rozpoczęciem prac oraz po procesie instalacji.

PRZYGOTOWANIE

Idealnie byłoby, gdyby Twój nowy grzejnik ręcznikowy zastąpił identyczne miejsce po poprzednim grzejniku. W ten sposób nie ma potrzeby kłopotliwego spuszczania wody z instalacji, demontażu podłogi i listew przypodłogowych. Wystarczy wyłączyć ogrzewanie i odizolować stary grzejnik przed zdjęciem go ze ściany. Nowy grzejnik ręcznikowy zostanie podłączony do istniejącej instalacji rurowej.

Jeżeli zakupiłeś nowy chromowany grzejnik ręcznikowy i chcesz, aby chromowane rury pasowały do niego, będziesz musiał spuścić wodę z obecnego systemu przed dokonaniem niezbędnych zmian.

Główna rada: Przed zamontowaniem nowego grzejnika sprawdź, czy wsporniki ścienne są wystarczająco stabilne, aby utrzymać ciężar nowego grzejnika ręcznikowego po napełnieniu go wodą.

grzejnik

MATERIAŁY

 • Ołówek
 • Taśma miernicza
 • Poziomica
 • Klucz nastawny
 • Wykrywacz rur i kabli
 • Wiertarka elektryczna z wiertłami do muru lub płytek ceramicznych
 • Śrubokręt
 • Klucz do rur lub szczypce do pomp wodnych
 • Klucz nastawny
 • Obcinak do rur
 • Taśma PTFE (taśma teflonowa)

JAK ZAMONTOWAĆ GRZEJNIK ŁAZIENKOWY

W przypadku podłączania grzejnika łazienkowego do istniejącej instalacji rurowej:

 

1. Zdejmij grzejnik ze ściany i zamontuj przedłużacze teleskopowe na wlocie i wylocie grzejnika.

2. Zainstaluj kolanko zaciskowe na wlocie grzejnika do przedłużacza teleskopowego.

3. Przyciąć rurę na taką długość, aby można ją było poprowadzić od nowego kolanka do istniejącego zaworu grzejnika.

4. Nałożyć taśmę PTFE na gwinty złączek zaciskowych.

5. Załóż głowicę zaworu i przymocuj orurowanie do ściany. Dokręć wszystkie złącza i nakrętki, aby zapewnić, że nie przesunie się ona z miejsca.

Jeśli podłączasz nowe orurowanie do grzejnika ręcznikowego:

 

1. Opróżnij instalację i odsłonić rury. Włącz wodę i ogrzewanie, aby sprawdzić, czy nie ma wycieków.

2. Użyj taśmy PFTE do uszczelnienia gwintów rur, a następnie ponownie zamontuj grzejnik.

3. Przeciąć rurę doprowadzającą ciepłą wodę za pomocą obcinaka do rur i dobrze ją wyczyścić.

4. Zamontuj złączkę prostą typu push-fit i utnij odcinek rury, aby przedłużyć rurę zasilającą aż do wlotu nowego grzejnika.

5. Uciąć starannie odmierzony odcinek rury chromowanej i umieścić go pomiędzy wlotem do chłodnicy a rurą zasilającą. Połączyć poziomą i pionową część nowej rury wlotowej i nałożyć taśmę PTFE na gwinty. Proces ten należy powtórzyć po przeciwnej stronie.

 

Teraz instalacja jest zakończona, możesz ogrzać swoją łazienkę i ogrzać ręczniki w tym samym czasie. Pamiętaj, aby czyścić swój wieszak na ręczniki tylko ciepłą wodą z mydłem - nie używaj żadnych produktów, które mogłyby uszkodzić wykończenie.