W ciągu ostatnich dziesięciu lat istniało kilka trendów kuchennych, które niezaprzeczalnie zdominowały dekadę. Idealna kuchnia lat 2010 wyglądała jak coś, co Chip i Joanna Gaines stworzyli w jednym z odcinków Fixer Upper: ogromna, otwarta przestrzeń z funkcjonalną wyspą w centrum. Backsplashes były duże i często składały się z płytek typu subway z przemyślnie dobraną fugą. Białe i jasne blaty - z granitu, marmuru i kwarcu - były znacznie preferowane niż te toskańskie odcienie ziemi popularne na początku lat 2000. Jeśli chodzi o urządzenia, szczotkowana stal nierdzewna pozostała na czasie, a niektórzy ludzie zdecydowali się nawet na matową czerń. I kto może zapomnieć o tych wszystkich otwartych półkach?

Jak więc będą ewoluować style kuchenne w 2020 roku? Zapytaliśmy kilku ekspertów od aranżacji wnętrz o ich przewidywania i możesz być zaskoczony tym, co mają do powiedzenia.

Mądrzejsze kuchnie

Trend inteligentnego domu nigdzie się nie wybiera w następnej dekadzie i będzie się rozszerzał na kuchnię. "Przewiduję, że największa zmiana nie będzie dotyczyła drewnianego wykończenia czy blatu, ale technologii" - mówi Caitie Smithe, projektantka z Chicago, z firmy Walter E. Smithe. "Inteligentne kuchnie to kuchnie przyszłości". Wyobraź sobie swoją kuchnię jako miejsce, w którym lodówki mogą informować nas, kiedy jedzenie jest gotowe do rozłożenia lub konkretne artykuły są na wyczerpaniu i trzeba je ponownie zamówić, "ponieważ dostawa artykułów spożywczych jest sklepem spożywczym przyszłości".

Bosch Mikrofalówka wolnostojąca w stali nierdzewnej $549 Sklep

Gone będą dni, w których trzeba fizycznie włączyć piekarnik, jak Alexa będzie w stanie zrobić to za Ciebie. Następnie, otrzymasz powiadomienia na telefon lub inteligentnego domu hub, gdy piekarnik jest podgrzewana i zmywarka jest zakończona. I, koniec z obliczaniem czasu gotowania. "Mikrofalówki i piekarniki będą gotować żywność za pomocą czujników, zamiast przypisywać czas gotowania z najlepszą wiedzą, jaką posiadamy" - przewiduje Smithe.

Przewiduję, że największa zmiana nie będzie dotyczyła drewnianego wykończenia czy blatu, ale technologii. Inteligentne kuchnie to kuchnie przyszłości.

Modernizacja

Kuchnie typu farmhouse były zdecydowanie ogromne w ciągu ostatnich dziesięciu lat, ale od 2020-2030 będziemy widzieć bardziej zmodernizowaną estetykę w kuchniach. "Pomyśl o czystych liniach i drewnianych wykończeniach, bez rzeźbienia i zbędnych dekoracji, bardzo opływowych i minimalistycznych, ale z ciepłymi, przemyślanymi detalami" - mówi Smithe.

Podłogi z terakoty

Innym wielkim trendem w 2010 roku było mnóstwo białych płytek - w tym metro i heksagonalne - czasami wzorzystych w jodełkę lub w układach naprzemiennych. Jednak według Smithe'a kolejnym największym trendem w kuchennych podłogach będzie terakota. Ale w przeciwieństwie do tego, co znosiliśmy we wczesnych latach 2000, ta najnowsza reinkarnacja nie będzie w najmniejszym stopniu toskańska. Zamiast tego projektanci zamierzają wykorzystać płytki terakotowe do stworzenia bardziej nowoczesnych wzorów, takich jak jodełka.

Zmniejszona przestrzeń, zwiększona funkcjonalność

Ogromne kuchnie były niezwykle pożądane w ciągu ostatniej dekady, ale w następnej dekadzie będziemy świadkami zmiany w kierunku mniejszych przestrzeni, które są zmaksymalizowane w funkcjonalności. "Zamiast przestronnych kuchni z wieloma zlewozmywakami i lodówkami, kuchnie będą coraz mniejsze, z bardzo przemyślanymi obrysami, które maksymalizują przestrzeń" - mówi Smithe. "Młodsze pokolenia zdają sobie sprawę, że większe nie jest lepsze w projektowaniu domu i wolą mniejsze domy w ogóle, które są zarówno piękne i funkcjonalne, bez niewykorzystanego cala kwadratowego".

Więcej przestrzeni do rozrywki

Jeśli ludzie zdecydują się na większą kuchnię, zobaczymy wiele z tej przestrzeni wykorzystanej do celów rozrywkowych. "Coraz częściej spotykam klientów, którzy chcą pozbyć się formalnej jadalni na rzecz miejsca do rozrywki w kuchni" - mówi David M. Bazner, projektant wnętrz, David M. Bazner Interiors, LLC.

Zamknięta koncepcja

Otwarte kuchnie koncepcyjne były bezsprzecznie największym trendem lat 2010. Jednak Noel Gatts, założyciel Beam & Bloom Interiors, twierdzi, że ludzie zdają się grawitować w kierunku kuchni, które są nieco bardziej oddzielne ponownie. Mimo to, zwraca uwagę, że "bycie blisko akcji i posiadanie kilku miejsc siedzących przy ladzie będzie nadal koniecznością".

Szklana Apteczna Szafka

Ballard Designs Szafka z żelaznymi drzwiami Delano $2499 Sklep

Szklane szafki aptekarskie zawsze były popularne w łazience, ale zaczniemy dostrzegać, jak wkradają się do kuchni. "Jest to mój ulubiony trend w kuchni!" przyznaje Gatts, który twierdzi, że ponadczasowe połączenie metalu i szkła przejmie trend otwartych półek. "Uwielbiamy to, że pozwala na filtrowanie światła przez górne szafki wejściowe i jest fantastycznym sposobem na wyświetlanie codziennych przedmiotów bez zbierania kurzu na otwartych półkach" - mówi.

Uwielbiamy to, że pozwala światłu filtrować przez górne szafki wejściowe, i jest fantastycznym sposobem na wyświetlanie codziennych przedmiotów bez zbierania kurzu na otwartych półkach.

Bardziej nastrojowa paleta kolorów

Białe i jasne kuchnie były wszędzie przez ostatnie dziesięć lat, ale to się zmieni według Gatts. "Biel nigdy nie wyjdzie całkowicie z mody, ponieważ jest prawdziwym klasykiem, ale obserwujemy odejście od bieli i jasnych kolorów na rzecz bardziej nastrojowych palet" - mówi Gatts. "Odcienie drewna i bogate zielenie i błękity są na fali wznoszącej, podczas gdy elementy świeżych białych płytek kamiennych i blatów są silne".