Płytki cementowe znajdują uznanie wśród osób, które lubują się w orientalnych i wyrazistych aranżacjach oraz wzorach. Charakteryzują się bardzo mocnym stylem. Ich zastosowanie w poszczególnych pomieszczeniach ma bardzo duży wpływ na ogólny wystrój wnętrza. Jest wtedy modne, stylowe oraz podniosłe.
Cementowe płytki mają bardzo dużo wspólnego z mozaikami marokańskimi. Ta technika produkcji płytek jest znana nie tylko w Europie (Francja i Portugalia), ale też w Indiach, a przede wszystkim w krajach arabskich. Znają ją również w Polsce, jednak z czasem odeszła w zapomnienie i postanowiono przystąpić do produkcji innych odmian płytek. Obecnie płytki cementowe sprowadzane są z Hiszpanii, Portugalii, Maroka czy też Francji. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie można uświadczyć manufaktur, w których zajęto się szeroko pojętą produkcją tego typu płytek. Istnieje również szansa na wyprodukowanie płytek we wzorach, które zostały zaprojektowane przez klientów.
Płytki w wersji cementowej nie są idealne, są produkowane ręcznie, dlatego też znacznie różnią się od siebie dokładnością wzoru, ale też kształtami i odcieniami. W związku z tym nie ma żadnych problemów, aby dobrać dla siebie odpowiednie płytki do własnych wnętrz. Pochodzą z manufaktur, dlatego nie są najtańsze. Ich ogólna cena zależy jednak od kilku czynników, przede wszystkim od wybranego wzoru. Za metr kwadratowy takiej płytki można zapłacić od 200 do 800 złotych.
Na jakie style można się zdecydować?
Płytki cementowe występują obecnie w rozmaitych wzorach, przede wszystkim wielokolorowych. Związane są także z różnymi motywami, a więc roślinnymi, geometrycznymi i arabskimi. Ostateczna decyzja zawsze będzie należała do osoby zamawiającej. Często motywy tworzy się ze złożenia kilku płytek w jedność (zwykle są to cztery różne płytki). Jedna powierzchnia jest w stanie pomieścić także te płytki, które mają taki sam motyw, ale różnią się np. odcieniami. Istnieją różne kolekcje płytek cementowych, na które mogą zdecydować się klienci. Jedną z nich jest kolekcje ze wzorem dywanowym. Nowoczesne płytki przypominają odrobinę patchwork.
Płytki cementowe - zastosowanie oraz jak powstają?
Z płytek cementowych najczęściej wykonuje się tzw. okładziny ścienne, jednak można je układać również na podłogach. Ważne jest jednak to, aby układać je jedynie we wnętrzach swoich domów, ponieważ nie są odporne na szkodliwe działanie mrozu. Z ich pomocą wykonuje się także rozmaite posadzki w oficjalnych pomieszczeniach biurowych. Charakteryzują się podwyższoną odpornością na ścieranie, dlatego można je stosować w holach, kuchniach, a nawet korytarzach.
Proces powstawania takich płytek wcale nie jest skomplikowany, ponieważ zainteresowani muszą mieć do dyspozycji wyłącznie pigmenty, cement, piasek oraz pył marmurowy. Płytki są wykonywane w specjalnych formach, które stworzono z metalu. Pojedyncze elementy nie powinny przekraczać wymiarów 20 x 20 centymetrów, a ich grubość powinna być mniejsza niż 1,7 centymetra. Na samym początku pracuje się na dekoracyjnych wzorach (nakładanych na wierzch), a dopiero potem płytki podlegają sprasowaniu i odwraca się je do góry nogami.