Chociaż nigdy nie przestaniemy przypinać dużych kuchni do naszej tablicy z marzeniami o domu (ta jest na szczycie naszej listy życzeń), rzeczywistość jest taka, że większość z nas po prostu nie ma takiej przestrzeni. Ale tam, gdzie naszym kawalerkom brakuje wielkości, nadrabiają to poważnym stylem.

Nigdy nie pozwolimy, aby mały pokój powstrzymał nas przed zaprojektowaniem fajnej, dopracowanej przestrzeni. W rzeczywistości, to tylko podsyca nasz twórczy ogień. Jest to wyzwanie, które chętnie podejmujemy, a Rebecca Winward, projektantka i autorka książki Space Works, zgadza się z tym.

W niedawnym czacie z Winward, powiedziała, że uzyskanie kreatywności jest jej zasadą numer jeden przy projektowaniu małej kuchni. "Wykorzystaj każdy cal przestrzeni, myśląc kreatywnie", wyjaśniła. "Szukaj rozwiązań do przechowywania, które pomogą Ci wykorzystać w inny sposób niewykorzystaną przestrzeń, takich jak stojak na patelnie (zawieszony nad zlewem), szuflady typu kickboard lub systemy szynowe, które wykorzystują przestrzeń między blatem a szafką ścienną". Poniżej Winward dzieli się kolejnymi nieszablonowymi pomysłami na zaprojektowanie małej kuchni marzeń (łącznie z tym, czego ona nigdy by nie zrobiła) oraz jej pięcioma najlepszymi stylami projektowania kuchni - który z nich wybierzesz?

Nie wybieraj mody ponad funkcjonalność

Kiedy podchodzisz do projektowania małej kuchni, jest jedna filozofia projektowania Winward chciałby, abyś pamiętał. "Nie idź na kompromis w kwestii funkcji na rzecz formy", podkreśliła. "Jeśli coś jest absolutnie wspaniały, ale zbyt duże / małe / niepraktyczne dla Twojej przestrzeni, a następnie nie kupuj go. Poczekaj, aż będziesz w stanie znaleźć coś o podobnej estetyce, ale o odpowiednich proporcjach i właściwościach praktycznych." Mądra rada, rzeczywiście.

Diabeł tkwi w szczegółach

W każdej przestrzeni, dużej czy małej, to właśnie mniejsze szczegóły wystroju sprawiają, że dom staje się domem. Te nostalgiczne chwile i sentymentalne detale, które przypominają Ci o dzieciństwie lub minionych podróżach, naprawdę dodają mu osobowości. "Miękkie meble i sztuka ścienna mogą mieć większy wpływ, niż mogłoby się wydawać" - powiedziała. "Nawet pokój pomalowany magnolią z niewielką ilością szczegółów architektonicznych może zostać przekształcony za pomocą kilku starannie dobranych kawałków". Jeśli martwisz się o budżet, Winward mówi, że nie musisz wydawać dużo, aby stworzyć efekt przepychu.

"Sztuka nie musi być kosztowna", wyjaśniła. "Sprawdź lokalne wystawy, aby znaleźć niedrogie oryginały, lub dla jeszcze tańszej opcji, możesz oprawić pocztówki, kartki z życzeniami lub strony kalendarza".

Najpierw wszystko przesłuchaj

Jako bohater domu, ważne jest, aby Twoja kuchnia przemawiała do Twojego stylu życia. Wszystko zależy od tego, jak chcesz korzystać z tego pomieszczenia. "Najlepsze projekty to te, które obejmują dokładną analizę funkcji, które będą wykonywane w przestrzeni, co oznacza, że trzeba będzie zadać wiele pytań na temat Twojego stylu życia" - powiedział Winward.

Oto pięć pytań, które zawsze należy zadać przed rozpoczęciem projektowania:

    Czy masz dzieci? Czy jesteś zapalonym kucharzem? Czy jest jakiś szczególny rodzaj kuchni, który lubisz przyrządzać? Jak często organizujesz przyjęcia? Do czego jeszcze chcesz wykorzystać swoją kuchnię?

"Następnie, sprowadzając to do najprostszego wytłumaczenia, projekt ewoluuje od tego, jak te funkcje mogą być najlepiej dopasowane do przestrzeni, która jest dostępna" - wyjaśnia.

Bądź realistą

Teraz, gdy jesteś na etapie planowania, ważne jest, aby mieć realistyczne nastawienie. Wszyscy wiemy, że kuchnie mogą być kosztowne, i choć są pewne oszczędne rzeczy, które można zrobić po drodze, innych nie da się uniknąć. "Realistycznie rzecz biorąc, koszt będzie zależeć od tego, co jest już na miejscu i co chcesz osiągnąć", powiedział Winward. "Kosmetyczne aktualizacje, takie jak nowe blaty, nowe splashbacks, nowe drzwi, lub po prostu liźnięcie farby może osiągnąć zupełnie inną estetykę, ale jeśli twoje jednostki widziały lepsze dni, lub istniejący układ nie jest praktyczny, to może nie być bok uniknięcia większej inwestycji."

Istnieją jednak sposoby, aby utrzymać koszty pod kontrolą. "Możesz rozważyć zatrudnienie niezależnego projektanta, który stworzy dla Ciebie plany (choć opcja ta wiąże się z opłatą z góry); jesteś wtedy w stanie uzyskać ofertę salonów sprzedaży na porównywalnej podstawie i uniknąć upsellingu, który może się zdarzyć, gdy otrzymasz projekt wykonany przez projektanta sprzedaży salonu" - wyjaśnia Winward. "Można również rozważyć zakup byłych ekspozytorów lub bardziej kreatywne podejście do przestrzeni z wolnostojącymi meblami lub materiałami z odzysku (czasami lokalny rzemieślnik może zrobić coś na zamówienie za bardzo rozsądne pieniądze)".

Wypróbuj niedrogie kosmetyczne aktualizacje przed poważnym remontem

Nie każdy ma luksus projektowania kuchni od podstaw, ale, jak wyjaśnia Winward, istnieją pewne proste aktualizacje, które możemy zrobić, które nie kosztują dużo lub nie wymagają poważnego remontu. "Możesz dostać specjalistyczne formuły farb, które są świetne do aktualizacji drzwi szafek, a nawet niektóre, które działają na płytki", powiedziała. "Tylko upewnij się, że wybierzesz swój schemat kolorów mądrze. Zbyt blady i kliniczny, a ty tylko podkreślisz niedoskonałości swojej kuchni, podczas gdy zbyt odważny kolor może wydawać się niezgrabny i może zdradzić twój sekret DIY. Zbyt odważne kolory mogą wydawać się niezgrabne i mogą zdradzić Twój sekret DIY. Odrzucone, stonowane odcienie są bezpieczniejsze.

I może to brzmieć prosto, ale czasami naprawdę głębokie sprzątanie i kilka różnych akcesoriów może być wszystkim, co jest potrzebne. "Rozważ profesjonalne czyszczenie podłóg," powiedziała. "Nawet brudne fugi mogą wyglądać świeżo i nowo, a następnie zostać zabezpieczone, aby utrzymać dobry wygląd podłóg".

Nie przepełniaj go

Jeśli jest jedna rzecz, której nigdy nie powinieneś robić w małej kuchni, to jest to "próba wciśnięcia zbyt dużej funkcjonalności". Wyjaśniła: "Trzymaj się tylko podstaw, których potrzebujesz do gotowania i prac domowych, wybierając kompaktowe urządzenia, jeśli to tylko możliwe. Najlepiej jest również wybrać elegancką estetykę i utrzymywać blaty robocze tak wolne od małych urządzeń, jak to tylko możliwe."

Rozważ trendy w projektowaniu oszczędzające przestrzeń

Projektując małą kuchnię (zwłaszcza budżetową), warto zachować jej klasyczny charakter, aby przetrwała próbę czasu. Ale to nie znaczy, że powinieneś całkowicie odrzucić trendy w projektowaniu. "Jednym z moich osobistych faworytów pod względem estetyki jest użycie metali o ciepłych barwach w mosiężnych naczyniach oraz gałkach i uchwytach szafek (odcienie miedzi i różowego złota wyglądają szczególnie pięknie na tle szarych szafek, które nie wykazują oznak utraty popularności)" - powiedział Winward. "Naturalne drewno to także wielka nowość, czy to z odzysku, czy jako elegancki fornir, a szafki bez uchwytów to moim zdaniem styl, który będzie aktualny przez bardzo długi czas".

Ale najlepszy trend w projektowaniu to taki, który łączy modę z funkcją, a jeśli masz małą kuchnię, to pomysły na oszczędność miejsca są zawsze mile widziane. "Na poziomie praktycznym, jestem fanem kranów z wrzątkiem", powiedziała. "Pozwalają one zrezygnować z czajnika, uwalniając tym samym miejsce na blacie. Świetne są też krany z filtrem, dzięki którym nie trzeba trzymać dzbanka w lodówce. Jestem również podekscytowana postępem technologicznym, takim jak wyciągi blatowe, które eliminują potrzebę stosowania okapu kuchennego, oraz płyty indukcyjne wbudowane w porcelanowo-ceramiczną powierzchnię blatu - choć oczywiście te nowatorskie innowacje są dostępne tylko dla tych, którzy dysponują większym budżetem (przynajmniej na razie)."

Rebecca's Top 5 stylów projektowania kuchni

Kuchnie wiejskie: "Przytulna i gościnna, wiejska kuchnia może być rustykalna lub nieco bardziej wyrafinowana, ale zawsze będzie wykorzystywać dotykowe, naturalne materiały, takie jak drewno i kamień".

Eclectic Kitchens: "Prawie wszystko pasuje do eklektycznej kuchni, pod warunkiem, że jest stylowa. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie spójności i równowagi, jeśli chodzi o kolor, teksturę, proporcje i detale."

Kuchnie industrialne: "Praktyczne i wytrzymałe, kuchnie industrialne to prawdziwe woły robocze z utylitarnymi elementami z drewna, metalu, betonu i cegły. To oszczędny styl, który może pasować do dużych i małych przestrzeni."

The White Stuff: "Blade i interesujące to odwieczny faworyt. To styl, który jest nie tylko ponadczasowy, ale łatwy do osiągnięcia i bardzo przyjemny do życia (dzięki temu, jak kolor odbija naturalne światło wokół przestrzeni)."

Kuchnie przyjazne rodzinie: "Z naciskiem na praktyczność i swobodę, kuchnie rodzinne mogą podążać za dowolną estetyką, tak długo jak użyte materiały są łatwe do czyszczenia i mogą wytrzymać rygory życia z dziećmi."

Jeśli szukasz więcej pomysłów projektowych zarówno dla małych, jak i dużych przestrzeni, kup nową książkę Winwarda, Space Works, poniżej.

Caroline Clifton-Moog, Joanna Simmons, Rebecca Tanqueray Space Works, Hardcover $35 $11 Sklep