Twoje blaty są prawdopodobnie jednym z najczęściej używanych elementów w Twoim domu, nawet jeśli nie zawsze tak się czujesz. Jeśli uwielbiasz gotować, blaty kuchenne z pewnością widzą wiele zastosowań - od krojenia i czyszczenia do wytrzymywania ciepła i regularnego zużycia. Podobnie w łazience, blaty muszą wytrzymać codzienne użytkowanie i powinny być łatwe do czyszczenia. Dlatego tak ważne jest, aby poznać wszystkie fakty przed podjęciem decyzji o modernizacji tej istotnej części domu.

Podczas gdy można wybrać materiał blatu w oparciu o jego wygląd, istnieje wiele innych czynników do rozważenia, jak również. Zastanów się, czy ważne jest, aby Twoje blaty były odporne na plamy i trwałe. Czy dbasz o to, czy materiał jest wykonany przez człowieka, czy wolałbyś, aby był całkowicie naturalny? Czy martwisz się o zarysowania i pęknięcia?

Są to wszystkie pytania, które należy zadać sobie pytanie, zanim podejmiesz decyzję i odnowisz swoje blaty w domu. Dowiedz się więcej o siedmiu najlepszych materiałach na blaty, według projektantów wnętrz. Od marmuru i kwarcu po steatyt i linoleum, każdy znajdzie coś dla siebie, co odpowiada jego gustom i praktycznym potrzebom.

Marmur

Być może najbardziej pożądany materiał na blaty kuchenne i łazienkowe, marmur jest jedną z Twoich najlepszych opcji, według projektantów wnętrz Niny Freudenberger i Jennifer Wallenstein. "Uwielbiam wygląd marmuru" - mówi Freudenberger. "Uważam go za najbardziej ekskluzywny, najpiękniejszy i najbardziej zróżnicowany ze wszystkich opcji", kontynuuje projektantka.

Wallenstein zgadza się, zauważając, że podczas gdy materiał oferuje klasyczny wygląd, kamień naturalny jest dość porowaty i z czasem plami się, szczególnie jeśli jest wystawiony na działanie owoców cytrusowych lub wina. Freudenberger zwraca jednak uwagę, że to naturalne zużycie może być dobrą rzeczą. "Obejmuję je, a nie walczę z nim", mówi. "Z czasem naprawdę rozwija się ta piękna patyna, która po prostu staje się lepsza w miarę użytkowania".

The Takeaway: Marmur wygląda luksusowo, ale z czasem będzie plamić.

Kwarc

Chociaż kwarc jest popularnym materiałem na blaty, zarówno Freudenberger jak i Wallenstein oferują plusy i minusy dla tego materiału. Jest świetny pod względem użyteczności i jest niezwykle trwały i odporny na plamy; jednak kwarc jest produktem inżynieryjnym, co oznacza, że jest wytwarzany przez człowieka, a nie występuje naturalnie.

"Należy pamiętać, że nie wszystkie kwarce są sobie równe" - mówi Wallenstein. Podczas gdy niektóre wyglądają prawie nie do odróżnienia od kamieni naturalnych, inne mogą przypominać rozpikselowany druk, ostrzega projektant.

Wnioski: Kwarc jest odporny na plamy i trwały, ale to materiał stworzony przez człowieka.

Kamień mydlany

"Szalenie podoba mi się faktura i wrażenie w dotyku steatytu" - przyznaje Wallenstein. Zauważa, że oba te elementy są możliwe dzięki naturalnie występującemu talkowi (minerałowi ilastemu), który znajduje się w kamieniu. "Jest niezwykle trwały i dobrze znosi plamy i wysoką temperaturę" - dodaje projektantka. Jedynym minusem wyboru tego materiału jest to, że z czasem może ciemnieć.

Wnioski: Kamień steatytowy jest trwały i gładki, ale jego kolor może ciemnieć.

Linoleum

"Właśnie wyłożyłem moją kuchnię w Malibu linoleum i uważam, że jest to naprawdę interesujący materiał" - mówi Freudenberger. Materiał ten był bardzo popularny w latach 70-tych, a teraz wydaje się powracać (i to nie bez powodu). Projektantka zauważa, że linoleum jest nie tylko niedrogim wyborem, ale także niezwykle higienicznym materiałem naturalnym. "Wydaje mi się, że jest trochę wrażliwe na zarysowania, ale myślę, że wybór jaśniejszego koloru mógłby w tym pomóc" - sugeruje.

Wnioski: Linoleum jest naturalne, higieniczne i niedrogie, ale może ulec zarysowaniu.

Kwarcyt

Nie mylić z kwarcem, kwarcyt jest naturalnym materiałem kamiennym, który według Wallenstein jest świetną alternatywą dla marmuru. Zwraca ona uwagę na fakt, że jest on bardziej wytrzymały i mniej porowaty niż marmur, przez co mniej podatny na plamy i zarysowania.

Wnioski: Kwarcyt to kamień naturalny, który jest bardziej wytrzymały niż porowaty marmur.

Butcher Block

Freudenberger ma mieszane uczucia co do tego materiału na blaty, ale nadal znajduje się on na jej liście najlepszych opcji. "Podoba mi się, że jest ciepły i bardzo funkcjonalny," mówi. Jednakże, używałaby go tylko w bardzo specyficznych sytuacjach. Na przykład, zaleca użycie rzeźnickiego bloku do wyspy kuchennej, a nie do całej przestrzeni.

Wnioski: Rzeźbiony blok jest funkcjonalny, ale możesz go używać tylko w małych dawkach.

Drewno

"Uwielbiam wygląd drewnianych blatów, szczególnie w kolorze orzecha włoskiego" - mówi Wallenstein. Według niej, jest to jeden z najlepszych materiałów na blaty do tradycyjnej, ponadczasowej przestrzeni. Dodatkowo, będziesz miał niezliczoną ilość opcji, jeśli chodzi o dbanie o drewniane blaty.

"Istnieją wspaniałe produkty tam do uszczelniania i ochrony ich", wyjaśnia. "Niektóre z nich są wstępnie wykończone, ale ważne jest, aby zwracać uwagę na takie problemy jak wypaczenia, przypalenia, ślady noży lub pęknięcia" - radzi Wallenstein.

Wniosek: Drewno oferuje tradycyjny wygląd, ale z czasem może się zużywać.

Dalej: Ta prosta zmiana będzie miała największy wpływ na Twoją kuchnię.