Płytki wykończeniowe to elementy wykończeniowe, które zapewniają czystą krawędź na podłogach, ścianach i blatach wyłożonych płytkami. Te specjalne płytki uzupełniają instalację i ukrywają niewykończone krawędzie płytek polowych. Granice i obrzeża są również klasyfikowane jako płytki wykończeniowe i pomóc zdefiniować krawędzie dramatycznie. Ich kształty, kolory, wzory i desenie dodają akcenty do układu, ale płytki wykończeniowe są również kluczem do bezproblemowej pracy.

Przy zakupie płytek wykończeniowych, upewnij się, że kupujesz od tego samego producenta, co płytki pola. Jeśli nie możesz znaleźć wykończenia, aby dopasować, rozważyć drewna, metalu lub PVC obrzeża. Pamiętaj, aby przewidzieć budżet na płytki wykończeniowe, ponieważ mogą one kosztować dwa razy więcej niż płytki polowe. Kiedy planujesz swój układ płytek, pamiętaj, aby uwzględnić te płytki, aby mieć dobre wyobrażenie o jego ostatecznym wyglądzie.

Płytki wykończeniowe dzielą się na dwie kategorie: wykończenie powierzchni i wykończenie promienia. Powierzchnia trim jest używany, gdy łóżko ustawienie jest na tej samej płaszczyźnie co otaczającej powierzchni, takich jak z backsplash płytek. Z kolei listwy radialne stosuje się, gdy łoże znajduje się powyżej otaczającej powierzchni, jak w przypadku układania płytek wokół narożnika ściany lub wzdłuż krawędzi blatu. Skorzystaj z naszego przewodnika po płytkach wykończeniowych poniżej, aby dowiedzieć się o obu kategoriach i jak wybrać, który rodzaj granicy płytek jest odpowiedni dla Twojego projektu.

 

Rodzaje płytek wykończeniowych

Płytki wykończeniowe są w różnych konfiguracjach, aby spełnić wymagania projektowe prawie każdej instalacji. Płytki wykończeniowe krawędzi mają jedną lub dwie zaokrąglone krawędzie do stosowania wzdłuż obwodów ścian i blatów. Można również zainstalować go jako płytki bazowej do podłogi. Podobnie, ściany płytki wykończeniowe są używane, gdy chcesz pełnowymiarową płytkę i nie potrzebują specjalnego leczenia krawędzi. Niektóre płytki wykończeniowe są wykonane specjalnie dla blatów. Ćwierćokrągłe i zewnętrzne narożniki zapewniają gładkie i stylowe przejście między powierzchnią blatu a przednimi krawędziami.

remont

1. Listwa wykończeniowa Promień

Ten rodzaj płytek wykończeniowych jest wykonany w taki sposób, że jego zaokrąglona warga tworzy kąt prosty na krawędzi płytki. Gdy łoże jest podnoszone nad istniejącą powierzchnią ściany, obrócona krawędź pokrywa grubość łoża ustawiającego. W przypadku montażu płyt gipsowo-kartonowych nad płytą gipsowo-kartonową należy zastosować listwy radialne. 2.

 

2. Obrzeże V-cap

Listwa wykończeniowa V-cap pozwala na profesjonalne wykończenie niemal każdej instalacji z płytek. Dzięki konstrukcji w kształcie litery L, służy do pokrycia zewnętrznych krawędzi powierzchni pokrytej płytkami. Dolna nóżka nakładki zajmuje miejsce oddzielnie przyciętej płytki, tworząc krawędź wzdłuż podstawy blatu lub powierzchni ściany pokrytej płytkami. Obie nóżki nakładki wymagają podklejenia klejem.

 

3. Płytki bazowe

Podobnie jak listwy przypodłogowe, płytki bazowe kończą instalację podłogową, łącząc płytkę ścienną z podłogą. Te specjalnie wykonane do tego celu mają u podstawy wklęsłą stopkę. Czasami dostępne są również płytki podłogowe typu bullnose. Jeśli płytki bazowe nie są dostępne w tym samym stylu co płytka polowa, możesz być w stanie przyciąć płytkę polową, aby użyć jej jako wykończenia.

 

4. Bordery i płytki akcentujące

Bordery i płytki akcentujące dodają stylu do instalacji z płytek. Płytka graniczna jest zazwyczaj wąskiej długości i służy do wykończenia krawędzi. Płytki akcentujące, czasami wykonane ze szkła, mogą przybrać niemal dowolną formę, ale zazwyczaj mają kontrastujący kolor, rozmiar, kształt lub fakturę.

5. Zaokrąglone krawędzie płytek

Niektórzy producenci nie produkują płytek wykończeniowych w tym samym stylu lub kolorze, co płytki polowe. Jeśli dachówka jest miękką odmianą, możesz być w stanie modyfikować dachówkę wykończeniową samodzielnie, zaokrąglając krawędzie kamieniem murarskim. Zanim spróbujesz, wiedz, że wykonanie własnego wykończenia wymaga dokładności i wysiłku. Pociągnij kamień do siebie, utrzymując równomierny nacisk i stały kąt na krawędzi płytki. Często porównuj z płytkami, które już ukształtowałeś.

 

Rodzaje progów do podłóg wyłożonych płytkami

Podłogi wyłożone płytkami są zazwyczaj wyższe od sąsiednich podłóg, a progi łączą je, czyniąc przejścia łatwymi, bezpiecznymi i atrakcyjnymi. Oto główne rodzaje progów do podłóg wyłożonych płytkami:

Progi zlicowane są stosowane, gdy nie ma różnicy wysokości między powierzchniami. Progi metalowe są najłatwiejsze w montażu i występują w różnych typach i profilach. Progi w kształcie litery Z są formą progów metalowych, które stosuje się tam, gdzie spotykają się podłoga wyłożona płytkami i wykładzina. Wiele progów z twardego drewna jest fazowanych na dwóch płaszczyznach i mocowanych do dolnego podkładu drewnianego za pomocą gwoździ wykończeniowych lub wkrętów. Kamień lub materiały syntetyczne również zapewniają bezpieczne i atrakcyjne przejścia. Zapytaj swojego dostawcę płytek o propozycje, które będą pasować do Twojej instalacji.

Zastosowanie drewnianego obrzeża przy blatach kaflowych

W przypadku blatów kaflowych, jeśli nie możesz znaleźć pasujących V-caps lub bullnose, rozważ zainstalowanie drewnianego obrzeża. Ponieważ drewno rozszerza się w innym tempie niż płytki i klej, oddziel je od płytek za pomocą koralika z uszczelniaczem. Użyj uszczelniacza, który pasuje do koloru i konsystencji (szlifowany lub nieszlifowany) fugi. Możesz przymocować drewnianą krawędź do blatu za pomocą gwoździ wykończeniowych lub wkrętów i kołków.