Blaty kuchenne są jednym z głównych elementów wystroju pomieszczenia. Są one jedną z pierwszych rzeczy, które zauważasz, gdy wchodzisz do pomieszczenia.

Blat może tworzyć lub łamać estetykę przestrzeni. W zależności od koloru i użytych materiałów, będą one albo oszałamiającym punktem centralnym, albo będą wystawać jak obolały kciuk.

Przy tak wielu wariantach na rynku, wybór właściwego blatu kuchennego może być trudny do wykonania. Przy odrobinie badań i wskazówek, będziesz w stanie znaleźć idealny blat do swojego domu.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku różnym blatom, które są dostępne:

Blaty kwarcowe

Niektóre z najbardziej popularnych i trwałych blatów są wykonane z kwarcu. W niniejszym artykule stwierdzono, że kwarc zajmuje prawie taką samą pozycję jak materiał wiodący, granit.

Kwarc to doskonały wybór dla dużych, zapracowanych rodzin. Jest niezwykle trwały i praktycznie bezobsługowy. Ponieważ kamień jest nieporowaty, nie absorbuje plam.

Blaty kwarcowe dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wzorów. W wielu płytach zauważysz też iskry, które dodają uroku tej opcji.

Blaty granitowe

Kolory, które są dostępne dla blatów granitowych są nie tylko wspaniałe, ale również obfite. Zgodnie z tym artykułem, istnieją firmy, które oferują ponad 250 różnych kolorów granitu do wyboru.

Może się okazać, że granit zabrudzi się, jeśli nie został prawidłowo uszczelniony lub jeśli uszczelniacz z czasem się zużył. Istnieje szansa, że bakterie mogą rosnąć wewnątrz porowatej powierzchni, jeśli nie jest ona w pełni uszczelniona. Niektóre rodzaje granitów muszą być uszczelniane co roku, więc to jest coś, o czym należy pamiętać.

Granit jest jednym z najtańszych materiałów na blaty, dlatego też należy wziąć to pod uwagę przy dokonywaniu wyboru.

Laminatowe blaty

Jeśli podoba Ci się wygląd granitu, ale nie cena, możesz wybrać opcję laminatu.

Wzory i style odmian laminatów są bardzo podobne do materiałów z wyższej półki, takich jak granit i kwarc, ale przy znacznie niższych kosztach.

Należy pamiętać, że laminat nie jest tak trwały jak twardy, naturalny materiał, ale przy niewielkiej dbałości może zachować piękny wygląd przez wiele lat.

Blaty ze stali nierdzewnej

Jeśli wolisz przemysłową, nowoczesną kuchnię w stylu, który jest łatwy do czyszczenia, to blaty ze stali nierdzewnej może być opcja dla Ciebie.

Materiał nieporowaty może być odkażany i nie jest siedliskiem bakterii.

Punkt ceny blatów ze stali nierdzewnej jest około dwukrotnie wyższy od kosztów granitu. Więcej szczegółów na temat cen można znaleźć tutaj.

Blaty drewniane

Modne francuskie kuchnie w stylu country wyglądają spektakularnie z grubym, drewnianym blatem w stylu bloku rzeźniczego.

Jest to świetna opcja, jeśli szukasz niższej ceny i trwałości. Drewno musi być szczelnie zamknięte, aby zapobiec uszkodzeniu przez wodę lub rozwojowi bakterii. Jest to prosty proces, więc może warto rozważyć użycie drewna w nowej kuchni.

Wniosek

Blaty nigdy nie powinny być muchami nocnych zakupów. Poświęć trochę czasu na przemyślenie swojego projektu, aby wyglądał dokładnie tak, jak sobie wyobrażasz.

Czyszczenie i konserwacja to ważne punkty, które mogą mieć wpływ na Twoją decyzję. Będziesz również chciał wziąć pod uwagę styl życia swojej rodziny. Jeśli jest wiele dzieci, możesz potrzebować bardziej wytrzymałej powierzchni, niż gdybyś mieszkał samotnie.

Przed dokonaniem wyboru blatu, zawsze najlepiej jest porozmawiać z doświadczonym, profesjonalnym projektantem. Będzie on w stanie poinformować Cię o wielu dostępnych opcjach. Twoje poczucie stylu, budżetu, układu i wielkości kuchni będą brane pod uwagę. Wkrótce będziesz na swojej drodze do wspaniałej, nowej kuchni.