Przewodnik po zakupie płytek do projektów modernizacji domu, w tym plusy, minusy i ceny

Instalacja nowych płytek lub kamienia to świetny sposób, aby wstrzyknąć osobowość do swojego domu. Ale przy tak wielu dostępnych materiałach i wzorach, wybór odpowiedniej płytki może wydawać się przytłaczający. Aby zawęzić opcje, rozważ swoje osobiste preferencje projektowe, a także charakterystykę każdego rodzaju płytek. Czy chcesz odważny kolor, który może zapewnić szkło, czy neutralną teksturę związaną z dekoracyjnym metalem? Czy kochasz naturalne piękno kamienia, czy wolisz trwałą, łatwą w utrzymaniu powierzchnię, taką jak porcelana?

Niektóre płytki są przeznaczone wyłącznie do stosowania na ścianach, podczas gdy inne sprawdzają się również na podłogach i blatach - pamiętaj, aby zapoznać się z drobnym drukiem. Aby pomóc Ci wybrać najlepszą płytkę dla Twojej przestrzeni, oto spojrzenie na zalety i wady porcelany, szkła, metalu, granitu, marmuru i łupka, a także szacunkowy koszt dla każdego z nich.

Porcelana

Plusy:

Oferuje wygląd kamienia bez kłopotów związanych z konserwacją. Może być stosowany w pomieszczeniach i na zewnątrz. Bardzo trwałe i odporne na zarysowania, co czyni go idealnym dla obszarów o dużym natężeniu ruchu Niska absorpcja wilgoci czyni go dobrym wyborem dla kuchni i łazienek. Posiada kolor w całej płytce porcelanowej (a nie tylko na powierzchni, jak większość płytek ceramicznych), więc zarysowania są mniej zauważalne.

Wady:

Niższe linie cenowe charakteryzują się ograniczoną liczbą rozmiarów i kolorów. Niektóre płytki są podatne na przebarwienia, w zależności od procesu produkcji. (Polerowane płytki porcelanowe prawdopodobnie będą musiały być uszczelnione przed spoinowaniem, aby zwiększyć odporność na plamy). Często postrzegane jako mniej efektowne niż prawdziwy kamień, ale nowe, wyrafinowane wzory zmieniają to postrzeganie.

Granit

granit

Zalety:

Zapewnia autentyczne piękno naturalnego materiału. Każdy kamień ma unikalną charakterystykę. Twardszy niż inne kamienie naturalne. Dostępny w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Odporny na zarysowania.

Wady:

Jako kamień naturalny, jest porowaty i może być poplamiony przez oleje. Wymaga regularnego uszczelniania, aby zminimalizować plamy i wytrawianie. Koszty instalacji są wyższe niż w przypadku innych płytek. Kolory mogą się znacznie różnić w granitowych płytek, więc upewnij się, aby zobaczyć dobrą próbkę płytek przed zakupem jakichkolwiek.

Marmur

Zalety:

Zapewnia autentyczne piękno naturalnego materiału. Każdy kamień ma unikalne cechy. Jego klasyczny wzór żyłkowania pasuje do współczesnych i tradycyjnych pomieszczeń. Jako powierzchnia blatu, chłodny kamień jest idealny do obszarów pieczenia, gdzie będziesz wałkować ciasto.

Wady:

Marmur jest miękkim kamieniem, więc jest podatny na zarysowania. Kolory płytek mogą się znacznie różnić, dlatego przed zakupem należy obejrzeć próbkę marmurowych płytek. Substancje kwaśne (takie jak cytryny) wytrawiają powierzchnię kamienia. Będą musiały być regularnie uszczelniane, aby zminimalizować przebarwienia i wytrawianie. Jeśli jest używany jako materiał na blaty, z czasem nabierze patyny i zmieni wygląd. Koszty instalacji są wyższe niż w przypadku innych płytek.

Łupek

Zalety:

Zapewnia autentyczne piękno naturalnego materiału. Teksturowana powierzchnia jest naturalnie antypoślizgowa. Płytki są dostępne w różnych kształtach. Nie są tak porowate lub podatne na przebarwienia jak niektóre inne kamienie. Niektóre płytki łupkowe są odporne na mróz i mogą być świetne do zastosowań zewnętrznych. Generalnie tańsze niż marmur czy granit.

Cons:

Kolory mogą się znacznie różnić wśród płytek, więc upewnij się, aby zobaczyć dobrą próbkę płytek przed zakupem jakiegokolwiek. Ze względu na naturalną teksturę łupka, podłoga z płytek będzie nieco nierówna. Potrzebuje być uszczelnione regularnie, jeśli chcesz, aby utrzymać błyszczące lub matowe wykończenie. Zwykle nie jest zalecany do obszarów z wodą stojącą. Koszty instalacji są wyższe niż w przypadku innych płytek.

Szkło

Zalety:

Dostępna w szerokiej gamie kolorów, szklana płytka to świetny sposób na wprowadzenie koloru do pomieszczenia. Trwałe i łatwe do czyszczenia. Wodoodporne - niektóre szklane płytki mogą być używane w basenach.

Wady:

Mniej odporne na zarysowania niż niektóre inne rodzaje płytek. Niektóre płytki szklane mogą nie być zalecane do stosowania na podłogach (sprawdź instrukcje producenta). Trudniejsze do zainstalowania niż niektóre inne rodzaje płytek.

Metal

Plusy:

Idealny sposób na dodanie uroku staremu światu. Mogą być stosowane samodzielnie lub jako akcenty dekoracyjne lub inkrustacje z innymi rodzajami płytek. Dostępne w kilku metali (w tym brązu, stali nierdzewnej i miedzi), aby skoordynować z urządzeń, armatury i sprzętu w kuchni lub łazience. Niektóre firmy stosują uszczelniacz do płytek metalowych, aby uczynić je odpornymi na wodę i promieniowanie UV.

Minusy:

Nie nadają się do stosowania jako powierzchnia blatu. W zależności od wykończenia, mogą nie być zalecane do stosowania na podłodze. Wiele tak zwanych płytek metalowych to w rzeczywistości płytki żywiczne z metaliczną powłoką. (Mogą one faktycznie być lżejsze i łatwiejsze w obróbce, ale należy pamiętać, że nie są one z litego metalu).