Czasami nic nie może się równać z przytulnym komfortem przytulnej łazienki - witającej w zimny poranek i odprężającej po długim dniu pracy. Jednak gdy grzejnik nie działa najlepiej, może to wszystko zakłócić i sprawić, że nadzieja zamieni się w rozczarowanie.

Powietrze może uwięzić się w grzejniku i uniemożliwić równomierne rozprowadzanie ciepła. W kilku prostych krokach i przy zachowaniu pewnych środków ostrożności, możesz uwolnić powietrze poprzez odpowietrzenie grzejnika, aby znów działał z maksymalną przytulnością.

PRZYGOTOWANIE

Przed odpowietrzeniem chłodnicy, należy sprawdzić kilka kluczowych rzeczy. Po pierwsze, spróbuj określić, co jest rzeczywistym problemem. Dobrym punktem wyjścia jest przeprowadzenie testu cieplnego, polegającego na włączeniu ogrzewania i dokładnym wyczuciu grzejnika.

grzejnik

Jeśli w pobliżu górnej części grzejnika znajdują się zimniejsze plamy, jest to prawdopodobnie oznaka uwięzionego powietrza i proces odpowietrzania prawdopodobnie załatwi sprawę. Jednakże, jeśli zimne plamy są skoncentrowane w kierunku dna, możliwe jest, że istnieje inny problem gromadzenia się osadu, który będzie wymagał usługi inżyniera, aby naprawić.

Jeśli zdecydujesz się iść naprzód z procesem odpowietrzania chłodnicy, upewnij się, że zawory wlotowe i wylotowe są otwarte. Jeśli odpowietrzasz grzejnik ręcznikowy, sprawdź, czy ma on termostatyczne zawory grzejnikowe i osłonę blokującą - jeśli tak, otwórz je.

MATERIAŁY

  • Klucz do grzejników
  • Ściereczki do podłogi
  • Rękawiczki lub dodatkowa ściereczka do ochrony dłoni

ODPOWIETRZANIE GRZEJNIKA

1. Wyłączyć ciepłą wodę i ogrzewanie, a następnie odczekać aż grzejnik ostygnie.

Wyłączyć centralne ogrzewanie i ciepłą wodę. Przed rozpoczęciem procesu odpowietrzania grzejnika należy odczekać do jego całkowitego ostygnięcia, aby się nie poparzyć. Jeśli odpowietrzasz grzejnik ręcznikowy, powinno to zająć około 20 minut, aby woda ostygła.

2. Zlokalizuj zawór odpowietrzający i umieść na nim szmatkę.

Zawór odpowietrzający znajduje się zwykle u góry, na jednym końcu grzejnika, jest to zazwyczaj pokrętło z kwadratowym elementem, do którego pasuje klucz do grzejnika. Jeśli nie masz klucza do kaloryfera, możesz go znaleźć w lokalnym sklepie dla majsterkowiczów - pamiętaj tylko, aby sprawdzić rozmiar zaworu upustowego, aby upewnić się, że jest on prawidłowo dopasowany.

Połóż szmatkę na podłodze pod zaworem grzejnika, aby złapać wodę, która może kapać po zakończeniu odpowietrzania.

3. Odpowietrzanie grzejnika

Po całkowitym ostygnięciu grzejnika, należy nałożyć klucz na zawór odpowietrzający i przekręcić go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Zaleca się założenie rękawiczek lub owinięcie dłoni szmatką, na wypadek gdyby w układzie pozostała jeszcze gorąca woda.

Trzymaj rękę na miejscu, ponieważ następna część dzieje się szybko: powinieneś usłyszeć syczący dźwięk, gdy powietrze jest uwalniane. Gdy woda zacznie kapać w stałym tempie, natychmiast przekręć złączkę z powrotem na miejsce.

4. Sprawdzić ciśnienie

Sprawdź poziom ciśnienia w kotle, które powinno wynosić średnio od 1 do 2 barów. Jeśli jest ono znacznie niższe, a masz ręczne napełnianie, uzupełnij ciśnienie tak, aby było na normalnym poziomie.

5. Przetestuj ogrzewanie

Po upewnieniu się, że dokręciłeś właściwe złącza z powrotem na miejsce, włącz gorącą wodę i ogrzewanie i ostrożnie poczuj swój grzejnik, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

 

Regularne sprawdzanie grzejników jest ważne nie tylko ze względu na komfort, ale również w celu zapewnienia maksymalnej wydajności energetycznej w domu. Podążając poprawnymi procedurami bezpieczeństwa i biorąc twój czas pracować przez kroków, ty możesz łatwo mieć twój dom operujący przy swój bardzo najlepszy poziom toasty wygoda once again.