Jeśli dorastałeś oglądając filmy Home Alone i Nancy Meyers, prawdopodobnie marzysz o gotowaniu uczt w swojej wyimaginowanej, rozległej kuchni i możliwości zabawiania całej dalszej rodziny wokół wyspy śniadaniowej. W rzeczywistości większość z nas nie mieszka w dużych domach z wyspami kuchennymi, przy których zasiada osiem osób i z szafkami wystarczającymi do przechowywania całej kolekcji naczyń restauracyjnych. Ale nawet jeśli nie mamy miejsca na kuchnię marzeń, nie oznacza to, że nie powinniśmy w pełni wykorzystać przestrzeni, którą mamy. Mała kuchnia ma wiele zalet: Zmusza nas do oszczędnego gospodarowania sprzętem kuchennym (kto potrzebuje tuzina podstawek do ciast?), a także oznacza, że możemy wydać więcej na metr kwadratowy niż w przypadku większej przestrzeni. Aby pomóc Ci w pełni wykorzystać swoją przestrzeń, nakreśliliśmy kilka wskazówek i trików dotyczących dekorowania małej kuchni i uczynienia jej bardziej wszechstronną.

Ujarzmij układ z jedną ścianą

W dobie otwartych kuchni z rozległymi wyspami śniadaniowymi, wydaje się niemal niepojęte, aby mieć całą kuchnię ograniczoną do jednej ściany, ale kiedy jest prawidłowo ułożona i zorganizowana, może zaoszczędzić mnóstwo miejsca w układzie open space, które może być następnie wykorzystane na większy stół jadalny.

Zmaksymalizuj przestrzeń w szafkach, rezerwując część ściany na przechowywanie od podłogi do sufitu, i spraw, aby wyglądało to bezproblemowo, wbudowując w nią urządzenia.
 

Wbuduj swoje siedzenia

Chcesz zjeść w kuchni, ale masz bardzo mało miejsca? Zaoszczędź kilka centymetrów, budując bankiet. Podczas gdy zwykły stół wymaga co najmniej kilku metrów za każdym krzesłem, aby ludzie mogli się łatwo odsunąć przy wstawaniu, bankiet wsuwany nie wymaga żadnego miejsca. W ten sposób możesz skupić się na wykorzystaniu całej przestrzeni, aby zmaksymalizować liczbę osób, które zmieszczą się przy stole.

 

Opraw swój kącik śniadaniowy

Możesz myśleć, że ściana używana do stołu lub kącika śniadaniowego to stracone miejsce do przechowywania, ale tak nie musi być. Opraw swój kącik śniadaniowy w wysokie półki lub szafki i wykorzystaj je do przechowywania przedmiotów takich jak delikatna porcelana lub naczynia do serwowania obiadów. W ten sposób nie poświęcasz ważnej przestrzeni do przechowywania na rzecz stołu jadalnego. W tym przypadku naprawdę możesz mieć ciastko (na fantazyjnym stojaku na ciastka) i zjeść je również.

 

Zmaksymalizuj swoją przestrzeń jadalną

W małych pomieszczeniach znalezienie miejsca na przyjęcie może być trudne, ale brak miejsca na stół jadalny mieszczący 12 osób nie jest powodem, aby nie urządzić przyjęcia. Rozwiązanie: Stań się kreatywny z miejscami do siedzenia. Na wyspie kuchennej z łatwością zmieści się kilka schowanych stołków barowych, a mały stolik bistro można łatwo przekształcić w większy. Poszukaj stołów z opuszczanymi liśćmi lub rozsuwanych, które w razie potrzeby pomieszczą więcej osób, i rozważ zorganizowanie przyjęcia w formie bufetu, gdzie wszyscy mogą się obsłużyć i usiąść nieformalnie tam, gdzie jest miejsce.

 

Przenieś przechowywanie pod sufit

Przechowywanie może być wyzwaniem w małej kuchni, ale jest jedna przestrzeń, która często jest pomijana: górne szafki kuchenne. Niezależnie od tego, czy budujesz więcej szafek, aby sięgały aż do sufitu, czy po prostu wystawiasz większe przedmioty na górnych półkach, wykorzystaj tę pionową przestrzeń na swoją korzyść.

Jeśli masz wiele pięknych przedmiotów i jesteś ogólnie uporządkowany, szklane szafki sprawią, że Twoja przestrzeń wyda się większa.
 

Zrób swoją przestrzeń modułową

Kiedy przestrzeń jest na wagę złota, maksymalizacja funkcjonalnych aspektów kuchni może być trudna. Rozwiązanie: Trzymaj wyspę na kółkach, którą możesz przemieszczać w zależności od potrzeb. Schowaj ją lub użyj jako bufetu, gdy przyjmujesz większą grupę gości, i wyciągnij, gdy gotujesz wielką ucztę. Wyspa na kółkach to niewielka zmiana, którą możesz wprowadzić do swojej kuchni, a która zmieni sposób, w jaki funkcjonujesz w swojej przestrzeni.

 

Skup się na wykończeniach

Srebrna podszewka posiadania wyjątkowo malutkiej kuchni? Masz mniej powierzchni kwadratowej do rozważenia przy wyborze wykończeń. Czy marzyłeś o pięknej marmurowej płycie dla swoich blatów? Idź na to. Chcesz pomalować swoje szafki? Jest to szybka i łatwa praca. Chcesz uaktualnić swój sprzęt? Nie masz tylu pociągnięć lub gałek do kupienia. Traktuj swoją malutką kuchnię jak szkatułkę na biżuterię i ciesz się świadomością, że to, czego brakuje w metrażu, z nawiązką wynagradza Ci styl.

Więcej znajdziesz na: http://urzadzamy-mieszaknie.pl