Idea Umami - w kulturze japońskiej "piątego" smaku - była punktem wyjścia dla Emanuele Svetti w jego projekcie restauracji znajdującej się w Parco Monumentale w Cortonie, w Giardini del Parterre.

Łącząc poszukiwanie wysokiej jakości kuchni fusion z "surowym" wystrojem wnętrza, w niektórych detalach chudym, ale jednocześnie spektakularnym, bawiącym się zanieczyszczeniami pomiędzy kulturami i tradycjami, narodziła się restauracja Umami. Umami łączy tradycję wschodnią z toskańskim stylem bukolicznym, typowym dla miejsca, w którym znajduje się restauracja, a różni się od innych oryginalnością i różnorodnością propozycji.

Restauracja ma dwa piętra, powierzchnię około 200 metrów kwadratowych i pojemność około 80 miejsc. Na górnej kondygnacji przestrzeń wewnętrzna komunikuje się z zewnętrznym tarasem, symbolicznie podzielonym przez pokryty mosiądzem portal i zieleń, która pokrywa ścianę wewnętrzną zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, jakby symbolizując przejście do nowej ewolucji przestrzeni wewnętrznej. I to właśnie po wejściu na taras pokryty aluminiowo-szklaną konstrukcją, zwiedzający może podziwiać wspaniały widok Valdichiana, który zaczyna się od zboczy Monte Amiata, by dotrzeć do "krawędzi" tego naturalnego lustra, jakim jest jezioro Trasimeno, oświetlając za każdym razem zdolność do podziwiania piękna tej ziemi.

Schody, które łączyły dwa piętra, były kiedyś strome i wąskie. Studio wykorzystywało rozciągający się i podświetlany sufit, aby rozjaśnić ten obszar, a także przekazało silne odniesienie do kultury poprzez zastosowanie tapet w jasnych tonacjach, w kontraście z zarysem.

Umami Cortona jest miejscem sugestywnym, co sprawia, że panoramy te, podobnie jak zapierające dech w piersiach zachody słońca w tej części Toskanii, tworzą naturalne otoczenie, które za każdym razem jest niepowtarzalne i niepowtarzalne. W połączeniu z dbałością o szczegóły i niestandardowym wyposażeniem, sprawia to, że Umami jest doskonałą restauracją z olśniewającymi widokami. Restauracja Umami jest przykładem na to, jak natura może spotkać się z architekturą i stworzyć intensywną i minimalną przestrzeń zieloną, płynnie przenikniętą przez sztukę i kreatywność.