Piękny balkon może spełniać szereg funkcji. Jest naszym azylem na świeżym powietrzu, a jednocześnie tym miejscem, które pozwala nam na chwilę relaksu po powrocie z pracy. Możemy z niego podziwiać czy to panoramę miasta, czy to krajobraz przypominający o pięknie natury. Niestety, balkon jest narażony na negatywny wpływ czynników atmosferycznych, a te w naszym klimacie stanowią nie lada wyzwanie. Jak zatem wybrać płytki zdobiące balkon lub taras, aby mieć pewność, że nie tylko będą one pięknie wyglądać, ale również przetrwają ulewy, ataki mrozu, upał oraz gradobicie? Czy płytki te mogą być jednocześnie piękne oraz trwałe?

Balkon lub taras to miejsca, które powiększają przestrzeń mieszkania, są więc zaliczane do tak zwanej wewnętrznej przestrzeni domowej. Nie da się jednak ukryć, że panujące na nich warunki bardziej przypominają te, jakie panują na zewnątrz. Do jego projektowania można więc podejść na przynajmniej kilka sposobów, a kluczowe znaczenie ma efekt, czy to wizualny, czy to funkcjonalny, na jaki liczymy. Ważne powinno być przede wszystkim to, w jakim stylu utrzymane jest dane mieszkanie. Nie powinno się jednak zapominać również czy to o gustach, czy to o nawykach domowników. W rezultacie inaczej będzie wyglądać balkon zwolenników minimalizmu, a inaczej rodziny, która opiekuje się małymi dziećmi.

Płytki w naturalnych barwach jako baza

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z tarasem, czy też z balkonem, dobrym pomysłem okaże się z pewnością postawienie na wzornictwo stonowane, a tym samym ponadczasowe. Neutralność płytek ceramicznych pociąga za sobą szereg korzyści pozwalając między innymi na swobodne decydowanie o dalszym stylu aranżacji. Dzięki takim płytkom nie trzeba obawiać się ani zmiany w modzie, ani w naszych własnych preferencjach. Balkon może ulec przeobrażeniu bez większych kosztów. Gdy płytki są neutralne, wystarczy, że postawimy na modne tekstylia i dodatki, a taras lub balkon zmieni się nie do poznania.

Balkon postrzegany jako przedłużenie salonu

Jeśli w naszym salonie możemy pochwalić się dużymi przeszklonymi oknami, dobrym pomysłem może okazać się aranżacja tarasu jako przedłużenia salonu. Zabieg ten pozwala na optyczne zwiększenie przestrzeni przynosząc satysfakcjonujące rezultaty nawet wtedy, gdy nie mamy otwartych okien. Jeśli podoba nam się takie rozwiązanie, powinniśmy zatroszczyć się przede wszystkim o to, aby posadzka ceramiczna na balkonie była identyczna z tą, jaką umieściliśmy w salonie. Oczywiście, wskazane jest postawienie na płytki odporne na działanie mrozu. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się w takim przypadku gres szkliwiony, choć doskonałą alternatywą dla niego może się też okazać klinkier.

Taras jako przestrzeń odrębna

Jeśli przedstawiona powyżej opcja nam się nie podoba, możemy zastanowić się nad tym, czy nie zmienić tarasu w świat odrębny od tego, jaki stanowi reszta mieszkania. To przecież szansa na zerwanie z przyzwyczajeniami i realizowanie marzeń. Na takim tarasie odpowiednie płytki ceramiczne nie muszą pojawiać się wyłącznie jako okładzina posadzkowa. Ciekawie będą się prezentować także na ścianach.