Jak dezynfekować płytki porcelanowe

Teraz możemy być bardziej zainteresowani dezynfekcją naszej powierzchni niż kiedykolwiek wcześniej. Powierzchnie ceramiczne nie wymagają stosowania surowych środków czyszczących, co jest zaletą dla tych z nas, którzy chcą utrzymać te substancje z dala od kuchni. Należy jednak pamiętać, że sporadyczne stosowanie ostrzejszych środków dezynfekcyjnych nie powoduje stępienia lub uszkodzenia porcelany, jak to może mieć miejsce w przypadku wielu innych nieceramicznych materiałów powierzchniowych.

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu, należy zapoznać się z listą zarejestrowanych środków dezynfekcyjnych Agencji Ochrony Środowiska (EPA) i pamiętać, że różne środki dezynfekcyjne mogą być bardziej odpowiednie do zwalczania konkretnych bakterii lub wirusów. Pamiętaj, aby dokładnie wypłukać mydło po czyszczeniu, aby zapobiec wysychaniu pozostałości na porcelanie.

Uwaga: Podczas czyszczenia środków dezynfekcyjnych i chemikaliami należy zawsze stosować się do instrukcji podanych na etykiecie, aby zapewnić bezpieczną eksploatację, np. zapewnić odpowiednią wentylację i nosić rękawice.

Jak czyścić teksturowane płytki porcelanowe

Masz płytkę teksturowaną? Jeśli nie jesteś pewien, czy twoja porcelana jest fakturowana, czy nie, po prostu wyciągnij rękę i dotknij jej! Płytka teksturowana może mieć powierzchnię trójwymiarową, więc możesz poczuć wznoszące się i opadające zbocza, kąty, grzbiety lub inne wypukłe i wklęsłe przestrzenie.

Strukturalne płytki porcelanowe można czyścić w taki sam sposób, jak zwykłe powierzchnie ceramiczne, wykonując tylko kilka dodatkowych kroków:

Podczas zamiatania należy zamiatać w dwóch kierunkach: najpierw w kierunku płytki, a następnie po przekątnej.
Podczas mycia, wycierania lub szorowania, należy postępować w tym samym dwukierunkowym procesie. W przypadku porcelany o wysokiej teksturze lub szorstkiej, szorowanie za pomocą szczotki będzie bardziej skuteczne niż wycieranie szmatką.

Jak czyścić fugę

Logiczne jest, że fugę czyścisz w tym samym czasie co porcelanę, bez żadnych dodatkowych czynności. Z czasem jednak w fudze mogą pojawić się plamy lub inne problemy, które wymagają dodatkowej pielęgnacji:

  • Jak głęboko oczyścić fugi: Szorować fugę za pomocą szczoteczki do fug (lub starej szczoteczki do zębów) i środka czyszczącego specjalnie opracowanego do płytek i fug. Jeśli to możliwe, odkurzyć brudną wodę za pomocą odkurzacza do fug na mokro i sucho, aby usunąć brud z fugi. Następnie spłukać czystą wodą i odkurzyć ją, aby usunąć resztki mydła (jeśli nie masz dostępu do odkurzacza sucho-mokrego, dokładnie spłukać czystą wodą i osuszyć fugę ręcznikiem).
  • Jak usunąć plamy z zaczynu: Wytrzymałe plamy można łatwo usunąć za pomocą odkurzacza parowego. Para pod ciśnieniem przenosi plamy na powierzchnię zaczynu, gdzie można je łatwiej zmyć.
  • Jak zapobiegać powstawaniu plam z fug: Wiele fug jest teraz samouszczelniających się, aby chronić przed powstawaniem plam. W przypadku stosowania spoin cementowych, które nie są zaprawami samouszczelniającymi, należy je uszczelnić po ułożeniu, a następnie regularnie uzupełniać, aby zachować odporność na plamę i wilgoć, zmniejszyć konieczność konserwacji i pomóc w zachowaniu pierwotnego koloru zaprawy. Wskazówki na ten temat można znaleźć w informacjach o produkcie firmy uszczelniającej. Uwaga: Zaprawa do spoin epoksydowych nie wymaga uszczelniania.
  • Jak usunąć pleśń lub pleśń z zaczynu: Jak w przypadku wszystkich płytek ceramicznych, porcelana jest twardą, wypalaną powierzchnią, co czyni ją obojętną i niegościnną dla bakterii, pleśni i pleśni. Jednak rozpad fugi może spowodować przedostawanie się wody, mydła i tłustych zanieczyszczeń do podłoża i prowadzić do rozwoju bakterii. W przypadku stosowania alkalicznych środków czyszczących, takich jak wybielacze do rzadkiego głębokiego czyszczenia, należy dokładnie spłukać obszar, dokładnie osuszyć fugi i zastosować uszczelniacz w ciągu 24 godzin, aby zapobiec rozwojowi pleśni i pleśni w przyszłości. Uwaga: Powierzchnie ceramiczne są odporne na wybielanie i nie ulegają uszkodzeniu ani blaknięciu w wyniku wybielania, jak w przypadku niektórych innych nieceramicznych materiałów powierzchniowych.

Pro wskazówka: Jeśli nie jesteś w stanie usunąć plamy lub chcesz zastąpić fugę samouszczelniającą, możesz usunąć istniejącą fugę i cofnąć się. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy skonsultować się z ekspertem. Nigdy nie należy wykonywać zaczynu bezpośrednio na starej zaprawie bez uprzedniego jej usunięcia.

Rodzaje środków do czyszczenia płytek i fugi

  • Środki czyszczące dzielą się na trzy kategorie: alkaliczne (środki czyszczące o pH powyżej 7), kwaśne (środki czyszczące o pH poniżej 7) i neutralne (środki czyszczące o pH 7). Długotrwałe stosowanie środków czyszczących, które są wysoko alkaliczne (produkty o wysokim pH, jak nierozcieńczony wybielacz do użytku domowego) lub wysoko kwaśne (produkty o niskim pH, jak ocet), może rozbić niektóre środki uszczelniające, które pomagają zapobiegać przedostawaniu się szumu mydła, olejów i brudu do fugi. Jeżeli konieczne jest zastosowanie wysokokwasowych lub alkalicznych środków czyszczących, należy skonsultować się z producentem zaczynu, aby uzyskać jego zalecenia.
  • Alkaliczne środki czyszczące: Używaj tego typu środków czyszczących, gdy musisz usunąć uporczywy tłuszcz lub inne substancje, które nie zejdą same z wody. Podczas gdy wysokozasadowe środki czyszczące nie mogą uszkodzić płytek lub zaczynu, gdy są używane sporadycznie, mogą one usunąć uszczelniacz z zaczynu w czasie i może być konieczne, aby ostatecznie odmłodzić uszczelniacz. Wysoce alkaliczne środki czyszczące mogą również spalić chemicznie skórę, więc należy nosić rękawice i unikać rozpryskiwania. Przy pH 12, nierozcieńczony wybielacz gospodarstwa domowego jest przykładem alkalicznego środka czyszczącego i nie powinien być regularnie stosowany na płytki i fugi. Do czyszczenia i dezynfekcji CDC zaleca rozcieńczenie jednej filiżanki wybielacza do pięciu galonów wody. Rozcieńczający wybielacz zmniejsza alkaliczność i jest bezpieczny do regularnego stosowania na wszystkich rodzajach powierzchni płytek ceramicznych. Dokładnie wypłukać dowolny środek czyszczący z powierzchni i nie dopuścić do wyschnięcia pozostałości na płytce i fudze.
  • Kwaśne środki czyszczące: Środki czyszczące o wysokiej kwasowości są żrące, ale w inny sposób niż wysokozasadowe środki czyszczące. Ponieważ fuga cementowa jest alkaliczna, kwas reaguje z nią i rozpuszcza na wierzchu cienką warstwę, odsłaniając czysty fuga na dole. Podczas gdy te środki czyszczące mogą wydawać się "czyste", większość producentów nie zaleca ich ze względu na ich erozyjne działanie na zaczyn. Kwaśne środki do czyszczenia płytek i zaczynów powinny być stosowane wyłącznie przez profesjonalistów podczas usuwania i wymiany zaczynu.
  • Neutralne środki czyszczące: Do płytek i fug preferuje się neutralne roztwory o pH 7 (podobnie jak woda). W pierwszej kolejności należy rozważyć zastosowanie środków do czyszczenia płytek i zaczynów lub zastosować lekko alkaliczny detergent (np. Mr. Clean, Spic i Span). Uwaga, neutralne środki czyszczące są jedynymi środkami zalecanymi do fug kolorowych.
  • Na wynos: Neutralne środki czyszczące przeznaczone specjalnie do płytek i fug są najlepszym rozwiązaniem do czyszczenia powierzchni ceramicznych i fug, gdy sama woda nie będzie działać. Jeśli neutralne środki czyszczące nie są wystarczająco mocne, należy spróbować lekko alkalicznego środka czyszczącego - ale nigdy kwaśnego.

Czysty dom do szczęśliwego domu

Niewielu z nas uwielbia sprzątać, ale stary refren jest prawdziwy: Czysty dom to szczęśliwy dom - i zdrowy dom. Utrzymuje dwa dom czysty i dwie porcelany przyglądają się zupełnie nowemu czyszczeniu regularnie, podąża te łatwi kroki i trzyma się z polecającymi środkami czyszczącymi.

Nie wiesz, czy będziesz wszystko pamiętał? Wydrukuj nasze wskazówki dotyczące czyszczenia do pobrania i umieść je w pobliżu swoich środków czyszczących - to dobre przypomnienie, aby regularnie czyścić i dobrze czyścić!