Biorąc pod uwagę ilość wody, która jest w nich obecna - w tym wanny, prysznice i zlewozmywaki działające czasami kilka razy dziennie - łazienki mogą szybko stać się pełne kondensacji.

Aby zapobiec przekształcaniu się wilgoci w pleśń, większość łazienek wymaga zastosowania wentylatora wyciągowego. To poręczne urządzenie odprowadza wilgoć z łazienki i usuwa ją poza dom.

Aby zapewnić komfort i jakość w Twojej łazience, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zamontować wentylator wyciągowy na ścianie łazienki.

PRZYGOTOWANIE

Przed rozpoczęciem montażu wentylatora wyciągowego, należy pamiętać o kilku rzeczach. Jeśli instalujesz nowy wentylator w swojej łazience, będziesz musiał wywiercić otwór w ścianie zewnętrznej. Zanim to zrobisz, upewnij się, że użyjesz urządzenia elektronicznego do wykrycia wszelkich przewodów lub rur, które mogą być ukryte w ścianie.

Wybierając miejsce ustawienia wentylatora, najlepiej jest umieścić go wysoko na ścianie, naprzeciwko drzwi, aby przepływ powietrza przebiegał efektywnie przez pomieszczenie.

Uwaga: Proces instalacji będzie się różnił w zależności od konstrukcji wentylatora, dlatego zawsze należy zapoznać się z instrukcjami producenta oraz z tym przewodnikiem.

MATERIAŁY:

  • Elastyczny przewód
  • Piła (w przypadku cięcia przewodów na wymiar)
  • Osłony kratek i kształtki
  • Wiertło i wiertło o odpowiednim rozmiarze
  • Młotek
  • Przecinak
  • Śrubokręt
  • Taśma miernicza
  • Wyposażenie bezpieczeństwa: Rękawice, okulary ochronne
  • Ołówek

wentylator

MONTAŻ WENTYLATORA WYCIĄGOWEGO W ŚCIANIE

1. Wykonać otwór w ścianie

Jeśli montujesz wentylator w nowym miejscu, będziesz musiał zrobić otwór w ścianie, aby zamontować przewody od wewnątrz łazienki do zewnątrz domu.

Po wybraniu miejsca na wentylator i upewnieniu się, że ściana jest wolna od przewodów i rur, przytrzymaj wentylator w miejscu. Używając ołówka, obrysowujemy wokół okrągłej krawędzi wentylatora i zaznaczamy punkt centralny na ścianie. Wywiercić otwór przez ścianę dla odniesienia - upewnić się, że wiertło jest skierowane lekko w dół.

Wywiercić serię otworów wokół okrągłego śladu wentylatora w odległości około 35 mm od siebie. Po stworzeniu tego konturu, użyj dłuta i młotka, aby wyciąć ścianę w środku.

2. Wprowadzić przewody do ściany

Po wykonaniu otworu w ścianie, włóż elastyczny przewód. Powinien on przylegać pod lekkim kątem w dół i być równy zarówno ze ścianą wewnętrzną, jak i zewnętrzną - w razie potrzeby przytnij go za pomocą piły.

Jeśli trzeba naprawić tynk wewnętrzny wokół wywierconego otworu lub ściany zewnętrznej, teraz jest czas, aby to zrobić.

3. Zamontować wentylator nad przewodami

Na ścianie wewnętrznej, zamontować wentylator nad otworem i użyć ołówka do zaznaczenia miejsc, w których jest on przymocowany do ściany. Wywiercić wymagane otwory i wstawić niezbędne elementy wyposażenia, takie jak kołki rozporowe. Ułożyć wentylator nad tymi otworami i zamocować za pomocą śrubokręta i dołączonych śrub.

W podobny sposób należy postępować w przypadku mocowania do ściany zewnętrznej.

4. Wykonać przyłącza elektryczne i zabezpieczyć pokrywy kratek.

Wykwalifikowany elektryk będzie musiał wykonać odpowiednie połączenia. W zależności od wykonania wentylator może być sterowany oddzielnym sterownikiem lub podłączony do włącznika światła.

Po wykonaniu tych czynności należy zabezpieczyć osłony rusztu - jedną na otworze wentylatora wewnątrz łazienki i jedną na otworze na ścianie zewnętrznej. Jeśli osłona ma wzór listew, należy pamiętać, aby umieścić je poziomo.

 

Zawsze należy pamiętać o przestrzeganiu właściwych procedur bezpieczeństwa i stosowaniu odpowiednich materiałów. Dzięki dokładnemu planowaniu i stosowaniu się do podanych wskazówek, można zainstalować wentylator wyciągowy i cieszyć się atmosferą w łazience, mając pewność, że działa on prawidłowo.