W najnowszym artykule z serii "Praca z kolorem" nasza ekspertka Nicky pokaże Ci, jak wykorzystać koło barw do stworzenia wspaniałego projektu kolorystycznego Twojej łazienki.
A więc, po pierwsze, co to jest koło barw i dlaczego warto z niego korzystać? Cóż, jak ze wszystkim w życiu, kiedy artyści lub projektanci łączą różne kolory, aby stworzyć coś, co wygląda przyjemnie wizualnie, nie dzieje się to przypadkowo. Jednym z najbardziej poręcznych narzędzi w szafce każdego projektanta wnętrz jest koło barw.
Przedstawiając w graficzny sposób zależności między różnymi kolorami, koło barw może pomóc każdemu w poszukiwaniu kolorów, które dobrze do siebie pasują. Idealnie sprawdza się podczas tworzenia nowego wystroju, zwłaszcza w takich miejscach w domu jak łazienka i można je łatwo kupić w Internecie.
W tym wpisie na blogu przyjrzymy się bardziej szczegółowo kołu kolorów, wyjaśnimy niektóre z powszechnych, choć często zagadkowych terminów używanych przy opisywaniu kolorów i pokażemy, jak stworzyć swój własny schemat kolorów.
Koło kolorów
W tym rozdziale przedstawimy Ci koło barw i kolory, które się na nim znajdują.
Koło barw opiera się na trzech kolorach podstawowych: czerwonym, żółtym i niebieskim.
Gdy zmiesza się dwa z nich, otrzymuje się kolory drugorzędne: Niebieski i żółty - zielony. Z żółtego i czerwonego powstaje pomarańczowy. Czerwony i niebieski - fioletowy.
Po zmieszaniu z kolorami drugorzędnymi powstają kolory trzeciorzędowe: Czerwony fioletowy, Czerwony pomarańczowy, Niebieski fioletowy, Niebieski zielony, Żółty zielony i Żółty pomarańczowy.
Podsumowując, kolory drugorzędowe tworzy się przez mieszanie kolorów podstawowych. A dodając kolor podstawowy do koloru drugorzędowego, otrzymujemy kolory trzeciorzędowe. I to właśnie składa się na koło barw.
Terminy z teorii kolorów
Aby ułatwić zrozumienie koła barw, poniżej znajduje się krótki przewodnik po popularnych terminach z zakresu teorii kolorów.
Odcień
Odcień to inny termin określający kolor. W tym celu należy używać kolorów podstawowych i drugorzędnych.
Nasycenie
Nasycenie odnosi się do czystości koloru. Kolor o wysokim nasyceniu jest często intensywny i jasny, natomiast kolory o niskim nasyceniu wydają się matowe.
Odcień
Odcienie powstają po dodaniu czerni do danego odcienia. Dodawanie czarnego do żółtego w coraz większych ilościach spowoduje powstanie ciemniejszych odcieni żółtego.
Odcień
Odcienie są przeciwieństwem odcieni. Zamiast dodawać czarny kolor, dodajemy biały. Dodając coraz większą ilość bieli do niebieskiego, uzyskujemy coraz jaśniejsze odcienie niebieskiego.
Tonacja
Dodanie do odcienia koloru szarego tworzy ton.
Temperatura barwowa
Temperatura barwowa odnosi się do kolorów ciepłych, takich jak żółcienie, pomarańcze i czerwienie, oraz chłodnych, takich jak błękity, purpury i zielenie. Ciepłe kolory często wydają się odważne i radosne, co kontrastuje ze spokojniejszym i bardziej subtelnym odczuciem kolorów chłodnych.
Jak używać koła barw do tworzenia schematów kolorystycznych?
Obejrzyj krótki film, w którym wyjaśniam, jak używać koła barw do tworzenia schematów kolorystycznych.
Jednym z zastosowań koła barw jest tworzenie schematów kolorystycznych, które można podzielić na kilka kategorii. Są to:
- Komplementarne
- Analogowe
- Triadyczne
- Komplementarny-rozdzielczy
- tetradyczny - prostokątny i kwadratowy
Komplementarne schematy kolorów
Jeśli na przykład pracujesz z kolorem czerwonym, po przeciwnej stronie studni kolorów znajdziesz kolor dopełniający, którym w tym przypadku jest zielony.
Te dwa kolory doskonale ze sobą współgrają i tworzą idealne, odważne zestawienie. Połączenie modnej palonej pomarańczy z żywym turkusem sprawia, że ten look jest tak atrakcyjny. Ale ostrzegamy - to nie jest propozycja dla osób o słabym sercu!
Analogiczne schematy kolorów
Analogiczne schematy kolorystyczne wykorzystują kolory znajdujące się po obu stronach wybranego przez Ciebie koloru na kole. Dobrze do siebie pasują, tworząc spokojny i komfortowy wystrój wnętrza.
Fioletowy jest głównym kolorem w tej stylizacji. W połączeniu z głębokim granatem i jasnymi odcieniami niebieskiego tworzy zrównoważoną i mistyczną atmosferę.
Triadyczne schematy kolorów
Następnie mamy schematy triadyczne, które wykorzystują trzy punkty na kole kolorów. Na przykład fioletowy, pomarańczowy i zielony. Schemat triadyczny może wpływać na poczucie harmonii i najlepiej jest go stosować przy zmniejszonym nasyceniu. W tym stylu chodzi o zdrową równowagę pomiędzy trzema kolorami, które są idealnie podzielone w trójkącie na kole kolorów.
Często widzimy, że niebieski i żółty dobrze ze sobą współgrają, ale jeśli chcesz jeszcze bardziej podkreślić ten schemat, spróbuj dodać odrobinę buraczkowego różu.
Komplementarne schematy kolorystyczne
W przypadku schematu kolorów komplementarnych, wybierz kolor podstawowy, a następnie poszukaj dwóch kolorów po obu stronach koloru przeciwnego. Tworzy to silny kontrast wizualny, a jednocześnie jest nieco łagodniejsze niż schemat kolorów uzupełniających.
Taki wygląd świetnie nadaje się do nadania dodatkowego charakteru, ale nie jest zbyt nachalny. Jeśli kolory zostaną równomiernie rozłożone, powstanie harmonijne wykończenie.
Kolorystyka tetradowa
Schematy tetradowe oferują nieco większą złożoność niż poprzednie opcje poprzez wprowadzenie czwartego koloru. Schematy te są tworzone z dwóch uzupełniających się par i mogą oferować wiele możliwości. Pamiętaj tylko, aby zachować równowagę między ciepłymi i chłodnymi kolorami.
Do tego tematu wybrałam kolory pastelowe. Posiadanie 4 kolorów w jednym pomieszczeniu jest dość odważnym posunięciem, więc ich delikatne stonowanie naprawdę pomoże.
Więcej jasnych pomysłów na kolorystykę łazienki
Jeśli szukasz pomysłów na kolorystykę łazienki, przejrzyj poniższe artykuły.
- Get the Look: Kolorowa Kreatywność
- Jak wybrać kolor do łazienki?
- Pokaż swoje prawdziwe kolory dzięki naszej nowej kolekcji farb
- Pomysły na kolor do łazienki
- Zmień swoją łazienkę w Ultra Violet: Kolor roku Pantone 2018
- Postaw na zieleń