Nie każdy może sobie pozwolić na luksus posiadania dużej, przestronnej łazienki z miejscem na wolnostojącą wannę i kabinę prysznicową. Większość łazienek w Wielkiej Brytanii nie pozwala na zamontowanie zarówno wanny, jak i oddzielnego prysznica, ale istnieje wiele rozwiązań, które mogą stworzyć równie stylową i funkcjonalną łazienkę.

Jeśli masz małą przestrzeń do pracy i szukasz pomysłów na stworzenie funkcjonalnej, ale stylowej łazienki, to... czytaj dalej!

Wanny wpuszczane

Małe łazienki mogą być trudne do pracy z, ale niektóre staranne planowanie i trochę grając wokół z układem może zapłacić dywidendy w końcu. Wanny wpuszczane są idealne dla małych przestrzeni, ponieważ są specjalnie zaprojektowane tak, aby pasowały równo ze ścianą. Jeśli masz jakieś wnęki lub nisze to jest to idealne miejsce do zamontowania wanny wpuszczanej.

Dodatkowo, wanna wpuszczana jest idealna do pomieszczeń o dość małej szerokości, ponieważ wanna jest zamknięta trzema ścianami. Wanna wpuszczana jest doskonałym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić miejsce, a dzięki montażowi we wnękach można łatwo zmaksymalizować przestrzeń w łazience.

Wanny z prysznicem

Wiele łazienek w Wielkiej Brytanii jest nieco ograniczonych przestrzennie i nie ma w nich miejsca na wannę i kabinę prysznicową. Wanny prysznicowe są doskonałym rozwiązaniem problemu "prysznic kontra wanna". Choć wiele osób decyduje się na zamontowanie obszernej kabiny prysznicowej, wiele osób woli mieć możliwość kąpieli w wannie.

W takim przypadku wanna prysznicowa jest idealnym rozwiązaniem, które zapewnia to, co najlepsze z obu światów. Wiele wanien prysznicowych jest zaprojektowanych jako wanny wpuszczane, więc będą pasować równo ze ścianą, pozostawiając odpowiednią przestrzeń w pozostałej części pomieszczenia na inne elementy wyposażenia i przechowywanie. Dodatkowo, wanny w kształcie litery L i P są zaprojektowane specjalnie po to, aby zapewnić dużo miejsca na prysznic.

Wanny kompaktowe

W niektórych przypadkach, w małej łazience jest tak mało miejsca, że wanna o pełnej długości jest po prostu niemożliwa. Chociaż stworzenie luksusowej kabiny prysznicowej jest jedną z opcji, wiele osób woli mieć elastyczność, która wynika z posiadania wanny.

Jeśli przestrzeń nie pozwala na zamontowanie pełnowymiarowej wanny, wówczas doskonałą alternatywą jest montaż wanny kompaktowej. Wanny kompaktowe mają mniejszą długość, aby zmieścić się w mniejszych, węższych przestrzeniach. Jednak wewnętrzna przestrzeń kąpielowa rekompensuje to, co tracimy na długości. Zazwyczaj w wannach kompaktowych można znaleźć bardziej strome krawędzie, które tworzą dodatkową głębię, zapewniając równie luksusowe doznania podczas kąpieli, jak w przypadku standardowej wanny pełnowymiarowej.

Wanny narożne

Wiele łazienek ma nie tylko ograniczoną przestrzeń, ale także niewygodne kształty, co sprawia, że aranżacja łazienki staje się problemem. Wanna narożna to kolejna opcja dla małych łazienek, ponieważ mieści się w narożniku i przylega do ściany. W przeciwieństwie do wanien o prostych krawędziach, zaokrąglony narożnik nie wystaje w przestrzeń.

Ten subtelny narożnik oszczędza cenne miejsce na podłodze, zapewniając dodatkową przestrzeń do chodzenia po łazience. Wanny narożne są dostępne w wersji lewo- lub prawostronnej, dzięki czemu można je dopasować do najlepszego kąta w łazience.

Wolnostojące

Zaskakujące może być to, że można dostać kompaktowe wersje wanien wolnostojących. Są one idealne, jeśli nie chcesz, aby ograniczona przestrzeń utrudniała Ci projektowanie. Wanna wolnostojąca dodaje luksusowego charakteru i swoistego polotu każdej przestrzeni. Jeśli więc nadal chcesz mieć w swojej łazience oddzielną wannę i kabinę prysznicową, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby się z tym pogodzić, to kompaktowa wanna wolnostojąca może być tym, czego potrzebujesz.

Kompaktowa wanna wolnostojąca jest idealnym punktem centralnym, jeśli chcesz stworzyć stylową łazienkę. Zajmując centralne miejsce w pomieszczeniu, będziesz musiał zastosować kilka sprytnych taktyk projektowych, aby mieć dużo miejsca na inne elementy wyposażenia. Podwieszane toalety i umywalki to świetne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić miejsce.