Wiele osób, które wykańcza łazienkę czy kuchnię wybiera na ściany i podłogi płytki ceramiczne. Jest to materiał sprawdzony i bardzo popularny, który coraz częściej pojawia się również w salonach i sypialniach. Producenci proponują nam obecnie płytki w różnych rozmiarach, wzorach i kolorach. Łatwo znajdziemy więc takie, które najbardziej nam się podobają. Na co jednak poza dizajnem zwracać uwagę na zakupach?

Jakie płytki są najlepsze na podłogę, a jakie na ścianę?

Wśród płytek ceramicznych wyróżnić można między innymi glazurę. Tym mianem nazywane są kruche i raczej cienkie płytki fajansowe. Powierzchnia tych płytek jest pokryta szkliwem. Z uwagi na to, że są cienkie i kruche przeznaczone są wyłącznie do dekorowania ścian. Płytki przeznaczone do układania na podłogach muszą być bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardziej twarde niż płytki ścienne. Na podłogę możemy więc wybrać terakotę lub gres. Mianem terakoty określa się szkliwioną ceramikę kamionkową. Jest ona stosunkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Przez lata była najbardziej popularnym materiałem na podłogi w kuchniach i łazienkach. Dzisiaj przegrywa z gresem. Gres jest materiałem zdecydowanie najtwardszym spośród wszystkich rodzajów płytek, które wymieniliśmy. Ma też mniejszą nasiąkliwość niż one, jest więc idealny do wilgotnych pomieszczeń. Warto wiedzieć, że płytki podłogowe można montować również na ścianach. Zasada ta nie obowiązuje jednak w drugą stronę.

Jeśli szukamy oryginalnych rozwiązań

Producenci prześcigają się dzisiaj w propozycjach. Na polskim rynku płytek ceramicznych marką bardzo młodą jest Ceramika Color. Firma istnieje dopiero od 2002 roku, ale już zdążyła zdobyć dużą popularność na polskim rynku. Ceramika Color jest producentem płytek ściennych i gresu szkliwionego. Na rynek wprowadziła już kilka bardzo interesujących kolekcji. Ceramika kolor kolekcja Alter to kolekcja, której nigdy wcześniej nie było na polskim rynku płytek. Producent zdecydował się na połączenie w jednej kolekcji szarych płytek nawiązujących do bardzo modnego trendu w aranżacji wnętrz jakim jest stosowanie betonu architektonicznego z kolorowymi płytkami patchworkowymi. Połączenie modnego szarego koloru z kolorem ciemnogranatowym, żółtym, bordowym, turkusowym sprawdza się znakomicie. Powierzchnia płytek otrzymała matowe wykończenie. Płytki można układać wyłącznie na ścianach wewnątrz pomieszczeń. Wymiary płytek to 20x20 cm.

Zanim kupisz płytki

Płytki ceramiczne są bardzo popularnym materiałem do wykańczania ścian i podłóg. Mimo że na rynku obecne są od bardzo wielu lat, nasza wiedza na ich temat jest niewielka. Na zakupach kierujemy się przede wszystkim ich wyglądem i ceną. Zapominamy, że płytki ceramiczne mają określone parametry techniczne, które decydują o ich funkcjonalności. Pamiętajmy przed udaniem się na zakupy, że płytki podłogowe, które będą montowane w łazience powinny mieć antypoślizgową powierzchnię. Tak wykończone płytki będą po prostu bardziej bezpieczne, gdy rozchlapie się na nie woda.


Podobne Artykuły