Płytki salonowe mogą być zarówno matowe, jak i z połyskiem. W obu wypadkach będą mieć przy tym nieco inne zadania do zrealizowania. Te, które charakteryzuje połysk, zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że są w stanie optycznie powiększyć wnętrze rozświetlając je. Kafelki o powierzchni matowej również mają jednak spore grono zwolenników postrzegane przede wszystkim jako rozwiązania praktyczne. Prezentują się estetycznie, a drobne zabrudzenia nie są na nich widoczne tak bardzo, jak ma to miejsce w przypadku płytek z połyskiem.
Wybór kafli pod kątem pomieszczenia
Jeśli poszukujemy płytek do kuchni, łazienki przedpokoju oraz na taras, z pewnością rozwiązania matowe będą doskonałym rozwiązaniem bez względu na to, czy mają trafić na podłogę, czy też na ścianę. Specyfika każdego z tych pomieszczeń sprawia, że szybko się brudzi, a i uszkodzenia mechaniczne zdarzają się w nich relatywnie często. W salonie, gabinecie oraz pokoju dziennym nie ma aż tak dużego ryzyka uszkodzenia, można więc pozwolić sobie także na płytki błyszczące. Jest to rozwiązanie atrakcyjne zresztą także dlatego, że mycie takich płytek nie jest skomplikowane. Płytki matowe niejednokrotnie mają dość nierówną powierzchnię, co sprawia, że dbanie o nie wymaga większego wysiłku. Tu warto podkreślić także, że pewne znaczenie ma zastosowane wzornictwo. Jeśli płytki są jednokolorowe, zabrudzenie z pewnością będzie widoczne szybciej niż na płytkach ze wzorami. Co do zasady więc, im więcej kolorów oraz wzorów, tym mniej widoczny będzie piasek, plamy oraz kurz.
Jak układać kafelki?
Wokół kwestii związanych z technikami układania płytek, przez lata zdążyło się nagromadzić wiele mitów. Warto więc pamiętać, że dziś zasadom i ograniczeniom nie poświęca się już tak wiele uwagi. Dopuszczalne jest łączenie nie tylko różnych powierzchni, ale także faktur oraz zróżnicowanych wzorów, w jednym pomieszczeniu wcale nie musi więc dominować tylko jeden typ płytek. Tak w łazience, jak i w kuchni mówi się dziś o pełnej dowolności aranżacyjnej, specjaliści radzą więc takie zakupy, które nam samym będą odpowiadać. Kluczowe znaczenie powinna mieć jednak funkcjonalność oraz charakterystyczne dla kolejnych z nich właściwości techniczne. W przeciwieństwie do płytek gipsowych, płytki ceramiczne nie tylko nie chłoną wody, ale również znajdują zastosowanie również w miejscach szczególnie wrażliwych, a więc choćby pod prysznicem oraz przy umywalce.
Jak czyścić i pielęgnować płytki?
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z płytkami błyszczącymi, czy też matowymi, czyszczenie nie jest zadaniem szczególnie skomplikowanym. Przeważnie w tym celu wykorzystuje się ogólnodostępne środki chemiczne znajdujące zastosowanie w gospodarstwie domowym. Nie trzeba korzystać więc z dodatkowych zabiegów konserwacyjnych, aby cieszyć się idealnym wyglądem przez lata. Jeśli zastanawiamy się nad tym, które płytki będą łatwiejsze do utrzymania w czystości, przewaga leży z pewnością po stronie płytek matowych. Nie oznacza to jednak, że te na wysoki połysk będą nam spędzać sen z powiek.