Czy Twoja obecna łazienka jest trochę ciemna i nieciekawa? Przedstawiamy kilka prostych wskazówek i trików, które sprawią, że stanie się ona jaśniejsza i bardziej przytulna.

Światło może całkowicie zmienić charakter każdego pomieszczenia. Twoja łazienka nie jest wyjątkiem, ale często to właśnie ona najbardziej cierpi z powodu braku światła dziennego.

Na szczęście, nawet jeśli Twoja łazienka jest niewielka, możesz zastosować wiele sprytnych sztuczek, które sprawią, że wyda się ona większa. Zebraliśmy kilka naszych najważniejszych wskazówek, dzięki którym Twoja łazienka zmieni się z nudnej w wymarzoną.

Jeśli nie jesteś przygotowany na pełną metamorfozę, nie martw się. Nawet jedna z tych wskazówek może sprawić ogromną różnicę. Pozwól, aby światło było jasne dzięki tym wskazówkom!


Wykorzystaj okna dzięki strategicznemu rozmieszczeniu luster

Jeśli w Twojej łazience znajduje się okno lub dwa okna, musisz je jak najlepiej wykorzystać. Im większe okna, tym lepiej. Jeśli planujesz gruntowny remont, powiększenie okien jest najlepszym sposobem na wprowadzenie tak potrzebnego światła.

Nie trzeba jednak wyburzać ścian, aby poprawić sytuację oświetleniową. Umieszczenie dużego lustra na ścianie naprzeciwko okna lub w jego sąsiedztwie może znacznie zwiększyć ilość światła w pomieszczeniu. Dzieje się tak dlatego, że naturalne światło będzie się odbijać od odbijającej się powierzchni i wypełniać resztę pomieszczenia. Jest to niezwykle proste rozwiązanie, które daje imponujące rezultaty.


Upewnij się, że lustro jest wystarczająco duże

Jeśli zdecydujesz się na lustro naprzeciwko okna, upewnij się, że jego rozmiar jest odpowiedni do przestrzeni. Nie mówimy tu o okrągłych lusterkach do twarzy (choć, jak zaraz wspomnimy, mają one swoje zastosowanie). Najlepiej wybrać duże lustro w kształcie prostokąta lub kwadratu. Im więcej ścian zajmie, tym bardziej będzie skuteczne.

Dzieje się tak z dwóch głównych powodów:

  1. Im większa powierzchnia lustra, tym więcej światła będzie się w nim odbijać w całej łazience.
  2. Odbijająca się powierzchnia może dać złudzenie, że pomieszczenie jest znacznie większe.

Twoja łazienka od razu stanie się jaśniejsza, ponieważ będzie sprawiać wrażenie większej. To prawdziwa korzyść dla obu stron.


Nie masz miejsca na okna? Udawaj, póki możesz

Niestety, nie wszystkie łazienki są wyposażone w duże okna. W niektórych nieruchomościach łazienka w ogóle nie będzie miała okna. W takim przypadku lustro (niezależnie od tego, jak duże) nie będzie miało wpływu na jasność pomieszczenia. Oczywiście, o ile nie chcesz, aby lustro optycznie powiększyło pomieszczenie.

Jasność w łazience to nie tylko ilość światła, które do niej dociera. Może być również związana z tym, jak wykorzystana jest przestrzeń. Łazienka, w której panuje klaustrofobia, zawsze będzie wydawać się ciemniejsza i bardziej mroczna. Strategicznie umieszczając lustro we wnęce lub w miejscu, gdzie mogłoby znajdować się okno, możesz stworzyć iluzję większej przestrzeni.

Ta wskazówka jest szczególnie skuteczna, jeśli umieścisz lustro naprzeciwko drzwi, ponieważ będzie ono wtedy odbijać światło z korytarza.


Dodaj małe lusterka lub dodatkowe powierzchnie odbijające światło

Duże lustra są najlepszym sposobem na odbijanie światła dziennego. Jednak odbicie może mieć różne kształty i rozmiary. Wprowadzenie mniejszych luster i innych powierzchni odbijających światło w całej łazience może znacznie poprawić jakość światła. Mogą to być odblaskowe uchwyty, szafki, a nawet wieszaki na ręczniki. Bądź kreatywny!

Jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie większej liczby luster jest zastosowanie chromowanych detali. Chrom jest wysoce refleksyjny i może znacznie rozjaśnić każde pomieszczenie, zachowując przy tym czysty i nowoczesny wygląd.


Dodaj rośliny i podobne elementy wystroju

Świetnym sposobem na wprowadzenie jasnego i świeżego wyglądu do łazienki są rośliny. Co prawda nie będą one dawać jasnego światła, ale wniosą do pomieszczenia trochę życia i żywiołowości.

Jeśli przeraża Cię myśl o prawdziwych, żywych roślinach, równie dobrze sprawdzą się sztuczne. Niezależnie od tego, czy użyjesz ich jako prostego akcentu kolorystycznego, czy jako głównego elementu wystroju, rośliny dodadzą charakteru każdemu pomieszczeniu i pomogą pokazać Twoją osobowość.


Pomaluj łazienkę na jaśniejszy kolor

To może wydawać się oczywiste, ale w rzeczywistości jest to delikatna sztuka. Nie możesz po prostu wybrać najjaśniejszego koloru, jaki przychodzi Ci do głowy, i pomalować nim ścian łazienki. Jeśli nie jest on odpowiednio dobrany, może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się mniejsze.

Staraj się unikać jaskrawych kolorów, takich jak intensywna czerwień. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wybierz delikatniejszy, jaśniejszy kolor.

Pomyśl o pastelach lub chłodniejszych odcieniach, takich jak mięta. Czasami kontrastujące odcienie mogą również znacznie poprawić jasność pomieszczenia. Wszystko to wynika z tego samego powodu, dla którego lustra tak bardzo pomagają rozjaśnić pomieszczenie: odbicia. Światło będzie się odbijać od jaśniejszych kolorów, zamiast być przez nie pochłaniane.


Wykorzystaj wzory i nadruki

Jeśli jednolite kolory nie przypadły Ci do gustu, a mimo to chcesz, aby Twoja łazienka była jaśniejsza, zastanów się nad wzorami. Jest to ryzykowne, ponieważ będziesz musiał być jeszcze bardziej ostrożny niż przy wyborze odpowiedniego odcienia. Ruchliwy wzór może w rzeczywistości zmniejszyć optycznie pomieszczenie.

Jednak jasny, schludny i powtarzający się wzór może znacznie poprawić ogólny wygląd łazienki. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli zastosujesz metaliczny wzór, taki jak złoty lub srebrny, który dodatkowo odbija światło.

Jeśli zdecydujesz się na wzór, pamiętaj, aby nie wybierać takich, które mają wiele kształtów i kolorów - prawdopodobnie sprawią one, że łazienka wyda się mniejsza, a nie większa.


Dodaj lampy lub dodatkowe oprawy oświetleniowe

To oczywiste rozwiązanie, ale tak często pomijane. Jeśli w Twojej łazience jest zbyt ciemno, dodaj więcej światła! Może to iść w parze z miłą zmianą wystroju. Możesz naprawdę poprawić wygląd łazienki, dodając do niej lampę ścienną lub dwie. Upewnij się tylko, że lampa jest odpowiednia do zastosowania w łazience.

Dodatkowo, nowe oświetlenie górne może być odpowiedzią na Twoje problemy. Jeśli oprawy nie były wymieniane od lat lub poprzedni właściciel domu pozostawił po sobie nieestetyczne oświetlenie, być może nadszedł czas, aby je zmienić. Czystsze i jaśniejsze oświetlenie natychmiast poprawi wygląd Twojego otoczenia.


Wykorzystaj białą armaturę

Jeśli chodzi o rozjaśnienie łazienki, biel jest Twoim nowym najlepszym przyjacielem. Białe szafki, zlewozmywaki, lustra, wanny - jest tyle opcji do wyboru! Dzieje się tak, ponieważ biel odbija wszystkie kolory, zamiast je pochłaniać. Jedyną rzeczą lepszą od bieli jest użycie chromu lub podobnej powierzchni odbijającej światło. Jeśli zastosujesz oba te rozwiązania, będziesz mieć naprawdę jasną łazienkę.

Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać ciemnych kolorów w łazience, na ile to tylko możliwe. Zasada ta nie ma zastosowania tylko wtedy, gdy stosujesz subtelny kontrast. W przeciwnym razie jest to stanowcze "nie".

Dotyczy to również kupowanych luster. Duże lustro z grubą, ciemną ramą będzie przeszkadzać w uzyskaniu zamierzonej jasności. Zadbaj o światło!


Rozważ świetlik dachowy

Jest to kosztowna opcja, ale jeśli chcesz wprowadzić trochę światła, nie ma lepszego sposobu niż wprowadzenie nieba do łazienki. Świetliki natychmiast skąpią pomieszczenie w świetle przez cały dzień. A nic nie robi na gościach większego wrażenia niż sufit, który otwiera się, by odsłonić niebo.

Jeśli zastosujesz to rozwiązanie w połączeniu z innymi wskazówkami, takimi jak lustra i jasne kolory, już nigdy nie będziesz musiał się martwić, że Twoja łazienka będzie sprawiała wrażenie ciemnej.


Zastosuj matowe szkło w drzwiach

Jeśli świetlik nie jest możliwy, a w Twojej łazience nie ma okien, które można by wykorzystać, poszukaj rozwiązania w drzwiach. Zamontowanie w drzwiach szyby z matowego szkła pozwoli pomieszczeniu "pożyczyć" światło z korytarza. Nie skąpi to pomieszczenia w świetle jak świetlik, ale i tak wniesie do niego światło i sprawi, że przestrzeń wyda się jaśniejsza.

Umieszczenie lustra naprzeciwko nowych drzwi również zwiększy skuteczność tej taktyki. Nawet w najmniejszych łazienkach można znaleźć wiele opcji. Wymaga to tylko trochę innowacyjnego myślenia!


Jaśniejsza podłoga, jaśniejsze pomieszczenie

Jeśli chcesz mieć jaśniejszą łazienkę, białe płytki są dobrym rozwiązaniem. Zrozumiałe jest, że niektórzy ludzie wahają się, czy mieć białą podłogę w łazience ze względu na to, jak łatwo może się poplamić.

My polecamy wybrać odważny wzór. Uzyskasz wszystkie korzyści z błyszczącej, białej podłogi bez konieczności martwienia się o każdy najmniejszy ślad. Wzór zadba o to wszystko.


Potrzebujesz więcej inspiracji i porad dotyczących projektowania łazienki?

Łazienki są zazwyczaj jednymi z najmniejszych pomieszczeń w domu i nie zawsze otrzymują tyle miłości i uwagi, na ile zasługują. Możesz jednak podnieść jakość tego pomieszczenia i wprowadzić do niego dodatkowe światło dzięki niewielkim zmianom aranżacyjnym i dodaniu oszałamiającego lustra.

Lustra dodają tak wiele do każdego pomieszczenia, ale w łazienkach czynią absolutne cuda. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem zakupu luster i szafek. Możesz również dowiedzieć się, jak zamontować lustro łazienkowe i znaleźć dalsze pomysły na wybór odpowiedniego lustra dla siebie.

Czy zastanawiałeś się nad korzyściami płynącymi z zastosowania lustra podświetlanego? A co z lustrami przeciwmgielnymi - czy mogą one być dobrym rozwiązaniem dla Twojej łazienki?


Lustra w sklepie

Dlaczego nie przejrzeć naszej pełnej oferty luster łazienkowych, w tym luster podświetlanych, tradycyjnych i wielu, wielu innych. Po prostu kliknij na obrazek poniżej.