Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) donosi, że dzieci, które spędzają zbyt wiele czasu w fotelikach samochodowych i innych urządzeniach służących do ich zamykania, mogą mieć opóźniony rozwój umiejętności motorycznych. AAP zaleca wprowadzenie aktywności fizycznej we wczesnym dzieciństwie. "Tummy time" - nadzorowany czas na podłodze - może pomóc dziecku w wykonywaniu potrzebnych mu ćwiczeń od samego początku.

Jennifer Shu, doktor medycyny, współautorka "Heading Home With Your Newborn", wyjaśnia Parenting.com, że czas na brzuchu pomaga budować krytyczne mięśnie. "Chcemy, by dzieci rozwijały swoją siłę rdzenia i górnych partii ciała, tak by w razie niebezpiecznej sytuacji, gdy znajdą się twarzą w dół (np. twarz w kocach), mogły rozciągnąć głowy do góry i przewrócić się, by się z tego wydostać".

Korzyści z podłogi

Kiedy dziecko znajduje się na brzuszku na twardej, płaskiej powierzchni, takiej jak podłoga, będzie miało tendencję do pchania głowy w górę, aby zobaczyć, co się dzieje. Oprócz korzyści mięśniowych, które to zapewnia, przedłużenie szyi aktywuje pnia mózgu i pomaga w regulacji układu nerwowego.

Czas podłogi wspiera również rozwój zmysłów dotyku i wzroku. Odczucie leżenia na twardym, płaskim podłożu jest zupełnie inne niż leżenia w łóżeczku na miękkim materacu lub bycia trzymanym przez mamę lub tatę.

Zastanawiając się nad czasem brzuszka dla dziecka, będziesz oczywiście chciała umieścić je na czystej powierzchni. Dzieci mogą być szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska obecne na podłodze. Uważajcie na dywan, który może być siedliskiem roztoczy kurzu i innych niezdrowych cząstek.

Formaldehydy i lotne związki organiczne spotykane w niektórych innych produktach podłogowych są również związane z problemami zdrowotnymi. Płytki ceramiczne nie zawierają tych szkodliwych zanieczyszczeń i są łatwe do czyszczenia - czasami tylko wodą - więc nie trzeba dodawać toksycznych środków czyszczących do powierzchni podłogi. Upewnienie się, że Twoje dziecko ma czystą podłogę na czas brzuszka jest łatwe dzięki płytce ceramicznej.

Powody

Oto pięć ważnych powodów, dla których zwolennicy rozwoju dziecka wyjaśniają, dlaczego warto poświęcić dziecku zdrowy czas.

1. Kształt głowy

Kiedy rodzą się dzieci, mają miękkie plamki zwane fontanelami. Czaszka dziecka nie twardnieje aż do momentu porodu, co pozwala mu łatwiej przejść przez kanał rodny. Po urodzeniu czaszki dziecka rozszerzają się, a szwy się zamykają. Czcionki to miejsca, w których czaszka nie odrosła jeszcze razem. Nie ma normalnego kształtu główki dziecka przy porodzie - niektóre są stożkowate, inne nierówne - nie przejmuj się więc, jeśli główka Twojego dziecka nie jest idealnie okrągła. Do około szóstego tygodnia życia główka Twojego dziecka powinna być zaokrąglona.

Klinika Mayo wyjaśnia, że jeśli dziecko spędza cały swój czas w foteliku samochodowym, huśtawce lub leżąc w łóżeczku, jego czaszka może stać się nieco płaska, zazwyczaj na tylnej części głowy. Chociaż nie jest to kwestia zdrowotna i dzieci mają tendencję do wyrastania z niej, dotyczy ona większości rodziców. Dawanie dziecku częstego, nadzorowanego czasu na podłodze na twardej powierzchni pozwoli mu się przetoczyć i podnieść głowę, dając czaszkę na zaokrąglenie.

2. Wytrzymałość szyi

Dr Patricia Solo-Josephson wyjaśnia w KidsHealth.org, że torticollis to stan, w którym głowa dziecka znajduje się w nieprawidłowej pozycji, np. przechylenie na jedną stronę, lub dziecko ma trudności z obróceniem głowy. Stan ten rozwija się, gdy mięśnie po jednej stronie szyi i ramion zaciskają się. Czasami torticollis jest schorzeniem wrodzonym, a czasami wynika z tego, że dziecko zawsze śpi na plecach - torticollis pozycyjny.

Częste przebywanie w brzuszku może pomóc dziecku wzmocnić jego mięśnie szyi. Na przykład, gdy dziecko znajduje się na brzuszku, w naturalny sposób podnosi i obraca głową, aby spojrzeć na Ciebie i jego otoczenie; może to pomóc wzmocnić jego mięśnie z tyłu szyi i ramion. Szpital Dziecięcy w Seattle opublikował przewodnik po ćwiczeniach na szyi, który można pobrać w celu omówienia go z pediatrą.

3. Główna siła

Dla dzieci, czas na podłodze jest jak ich własna wersja treningów, które mama i tata wykonują, takich jak pilates, kickboxing i joga. Położenie dziecka na brzuszku pozwala mu rozciągnąć się i nabrać sił, podobnie jak ma to miejsce w przypadku szyi. Rozwijając nogi z ograniczeń koca, mogą kopać i skręcać, co pomaga wzmocnić jego rdzeń.

Umieszczenie bezpiecznych, chwytliwych przedmiotów tuż poza zasięgiem dziecka zachęci je do wyciągania ręki i chwytania, co wzmocni i rozciągnie nie tylko rdzeń, ale i mięśnie ramion. Dobre napięcie mięśni pozwala dziecku pomóc sobie; na przykład, jeśli leży twarzą w dół w kocach, będzie mogło się poruszać lub przewracać.

4. Czołganie się

Czas spędzony na podłodze pozwala również dzieciom na toczenie się w trakcie poznawania świata, a toczenie się sprawia, że ich małe ciała są gotowe do czołgania się. Ruchy w tył i w tył, które wykonuje dziecko na podłodze, pomagają zaangażować odpowiednie mięśnie do rozwoju i dają mu motywację do raczkowania.

Connie Helms, M.Ed. podkreśla znaczenie czasu spędzonego na brzuszku i zauważa na LetsGrowKids.org, że jeśli dziecko nie ma wystarczająco dużo czasu na podłodze, może całkowicie pominąć etap raczkowania, co może zagrozić rozwojowi drobnych umiejętności motorycznych i świadomości przestrzennej (nasz wewnętrzny system GPS). Nawet jeśli Twoje dziecko wydaje się być gotowe do wyjścia na spacer, i tak powinieneś zachęcać je do korzystania z czasu na chodzenie, aby uzyskać korzyści rozwojowe, jakie zapewnia.

5. 5. Świadomość przestrzenna

Kiedy dziecko dostaje czas na podłogę, daje mu to świadomość, gdzie znajduje się w stosunku do reszty świata. Świadomość przestrzenna pomoże dziecku wyrosnąć na dziecko, które potrafi nawigować, biegać, skakać i bawić się. Później dziecko to będzie w stanie opanować inne koncepcje przestrzenne, takie jak sposób przepływu słów na stronie. Badanie przeprowadzone przez Emory University opublikowane w Psychological Science mierzyło rozumowanie przestrzenne w niemowlęctwie i to, jak dziecko radziło sobie z matematyką cztery lata później. W badaniu stwierdzono, że wczesne rozumowanie przestrzenne może nawet pomóc dzieciom w osiągnięciu sukcesu w matematyce w późniejszym okresie życia.

Dodanie plastikowego lustra do czasu brzuszka pomaga wzmocnić świadomość przestrzenną, pozwalając dziecku widzieć siebie i swoje otoczenie w tym samym czasie. Terapia zajęciowa dla dzieci informuje, że słaba świadomość przestrzenna może prowadzić do tego, że dziecko będzie niezdarne, będzie miało słabą koordynację wzrokowo-ruchową lub będzie miało trudności z poruszaniem się w kierunku lewo-prawo.

Ważne informacje

Kiedy zaczyna się odliczanie czasu próby

Klinika Mayo sugeruje, aby rozpocząć czas na brzuszek z dzieckiem wkrótce po porodzie, ale używać ciała zamiast podłogi, i to tylko przez kilka minut na początku. Połóż go na kolanach, lub połóż się na plecach z dzieckiem na klatce piersiowej, brzuszku w dół. Z tej pozycji dziecko może Cię widzieć, dzięki czemu ma zdrowy czas na brzuszek i czas wiązania.

Gdy pępowina odpadnie, możesz zacząć kłaść dziecko na kocu na podłodze. Dr Henry Shapiro, doktor nauk medycznych, dyrektor pediatrii rozwojowej i behawioralnej w Szpitalu Wszystkich Dzieci w Sankt Petersburgu na Florydzie, sugeruje czytelnikom magazynu Rodzice, że "[m]ake tummy time part of regular play, a nie chore". Niektórym dzieciom może się nie podobać pozycja na brzuszku, ponieważ podnoszenie głowy wymaga pewnego wysiłku. Zacznij od minuty lub dwóch i stopniowo pracuj do 20 minut po około czterech miesiącach. Z dzieckiem zawsze nadzorujcie czas na podłodze, a jeśli zasną, odwróćcie je.

Jak zaangażować swoje dziecko w czasie próbnym

Na początku możesz pod pachy dziecka położyć zwinięty ręcznik, aby trochę podnieść jego twarz z podłogi. Na początku możesz pod pachy dziecka położyć zwinięty ręcznik, aby trochę podnieść jego twarz z podłogi. Połóż się obok dziecka i śpiewaj lub rozmawiaj z nim. W miarę jak dzieci zaczynają nabierać sił, mogą podnosić główki i rozglądać się dookoła. W tym momencie możesz umieścić obok nich miękkie, chwytliwe zabawki, aby zachęcić je do rozciągania się i sięgania.

Kiedy dziecko skończy kilka tygodni, możesz zacząć owijać jego nogi z koców, aby mogło zacząć kopać, co zbuduje jego siłę i elastyczność. Aby dodać mu oporu, umieść rączki blisko jego stóp, aby mógł odepchnąć się od nich. W miarę jak dziecko będzie starsze, jego kopnięcia staną się bardziej celowe i mniej przypadkowe, a także poprawi się jego koordynacja.

Aby zbudować percepcję zmysłową, dotknij dziecka i zwisające z niego zabawki, aby je poczuć i chwycić. Stymulowanie wszystkich zmysłów Twojego dziecka pomaga mu w poznawaniu świata. Wypróbuj zabawki, które wydają różne dźwięki, takie jak grzechotki, piskliwe zabawki i muzyka. Przedstawiaj swoje dziecko sobie za pomocą nietłukącego się lustra.

Ćwiczenia w zakresie treningu siłowego

W wieku około czterech miesięcy dziecko zacznie się staczać na plecy, a wkrótce potem będzie mogło staczać się z plecami do brzuszki. Możesz zachęcić go do toczenia się, kusząc go zabawką trzymaną tuż poza zasięgiem. Kiedy Twoje dziecko sięga po zabawkę, zaczyna się rozciągać i toczyć, a jego podstawowe mięśnie się wzmacniają.

Kiedy dziecko jest wystarczająco duże, aby usiąść, trzymaj asortyment zabawek w pojemniku w pobliżu, aby mogło się nim bawić. Chwytanie i podnoszenie przedmiotu w górę i z pojemnika buduje mięśnie ramion, szyi i rdzenia.

Najlepsza podłoga

W literaturze mówi się o tym, że idealna powierzchnia na czas brzuszny jest jędrna, więc niemowlęta mają opór, aby się pchać i budować mięśnie i koordynację.

Płytka ceramiczna ma wiele zalet zdrowotnych w porównaniu z innymi rodzajami posadzek. Płytka ceramiczna jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie dziecku podłogi wolnej od alergenów i toksyn.

  • Antybakteryjne: Płytka ceramiczna jest niegościnna dla rozwoju bakterii.
  • Antybakteryjne: Opcje płytek ceramicznych są dostępne z właściwościami antybakteryjnymi, które mogą tłumić, a nawet niszczyć szkodliwe mikroorganizmy, takie jak pleśń, grzyby, bakterie i wirusy.

Aby uzyskać powierzchnię miękką w dotyku, należy użyć świeżo wypranego koca lub ręcznika. Na sprzedaż dostępne są również jaskrawo zabarwione, stymulujące sensorycznie maty na czas brzucha.

Korzyści na całe życie

Wszyscy wiemy, jak ważna jest aktywność fizyczna dla dzieci i dorosłych. Ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać nasz mózg i ciało w zdrowiu, a mój czujemy się dobrze. Daj swojemu dziecku najlepszy start w życie, a także zdrową przewagę czasu. Zawierają wysokiej jakości interakcję z Tobą, a bonusem jest naturalny rozwój mięśni, zmysłów i koordynacji dziecka, który będzie korzystny dla niego przez całe życie.

Wiele zasobów wyjaśnia ogólne korzyści z czasu brzuszka, ale powinniście sprawdzić u waszego pediatrii sprawy medyczne i co jest najlepsze dla waszego dziecka, które mogą mieć specyficzne potrzeby.