Tak więc, nagle masz na rękach garść resztek płytek ceramicznych z ostatniego projektu renowacji domu. Co można zrobić z tą całą płytką ceramiczną, zamiast od razu wrzucić ją do śmieci? Będziesz zaskoczony, gdy usłyszysz, jak wszechstronne są rękodzieła i projekty artystyczne z płytek ceramicznych. Te 10 najlepszych pomysłów z resztkami płytek ceramicznych są tak sprytne, że nawet jeśli nie masz żadnych resztek po, może po prostu chcesz zabraknąć, aby kupić trochę więcej!

1. Płytki magnetyczne do kasowania na sucho

Oto projekt, który jest na tyle łatwy i szybki, że można go wykonać dla wszystkich swoich przyjaciół. Zwykła biała, błyszcząca płytka to najlepszy wybór, a im większa, tym lepiej, abyś miał więcej miejsc do pisania. Jedyne materiały, których będziesz potrzebował poza płytkami, to..:

 • Klej
 • Magnesy
 • Znaczniki wymazywania na sucho

Przykleić po jednym magnesie do każdego z czterech narożników płytki, i voila: miniaturowa płytka do suchego wymazywania. Jedną z ważnych uwag jest to, że jeśli używasz magnesów neodymowych, nie powinieneś używać gorącego pistoletu do klejenia, ponieważ ciepło je rozmagnesuje. Jeśli używasz magnesów ceramicznych, praca z pistoletem do klejenia na gorąco w niskiej temperaturze jest w porządku.

Pięknie proste! Uwielbiamy je do pisania listy zakupów, albo małe rączki mogą ich używać do tworzenia ciągle zmieniających się dzieł sztuki do lodówki.

2. Kafelkowa taca serwisowa

Stworzenie kafelkowej tacy do serwowania to kolejny super łatwy projekt, który wymaga tylko garstki płytek. I, jak komentuje Landeelu w tej instrukcji, jest to doskonałe wprowadzenie do pracy z kafelkami ceramicznymi! Potrzebujesz tylko drawnianą tacę, płytki według własnego wyboru (zalecamy coś z zabawnym wzorem), klej i fugę. Jeśli nie masz jeszcze drewnianej tacy, chwyć się lokalnym sklepem i na pewno ją znajdziesz. Następnie wykonaj pięć prostych kroków Landeelu, a otrzymasz jedyną w swoim rodzaju tacę do serwowania, która ożywi Twój wystrój domu! Odporność płytek ceramicznych na wodę, ciepło, plamy i zadrapania oznacza również, że możesz wykorzystać tacę do serwowania wszystkich posiłków, nie martwiąc się o to, że uszkodzisz swoją nową, piękną porcję.

3. Prowadnica do stołów do płytek

Prowadnica stołowa wykonana z pozostałych płytek ceramicznych jest nie tylko piękna i niepowtarzalna, ale może służyć również jako trywialny stół, chroniąc Twój stół przed pierścieniami wodnymi i gorącymi naczyniami do serwowania. Płytka ceramiczna jest odporna na wodę, ciepło, zadrapania i zaplamienia, więc nie musisz się martwić, że uszkodzisz swoje dzieło sztuki.

Potrzebny będzie klej w sprayu, nóż rzemieślniczy i filc rzemieślniczy w kolorze uzupełniającym. Płytki należy ułożyć w żądany wzór na długości filcu. Jeden po drugim, odwróć każdą płytkę i spryskaj ją klejem. Przywróć płytkę na swoje miejsce i mocno dociśnij. Kontynuuj do momentu przyklejenia wszystkich płytek do filcu. Po całkowitym wyschnięciu kleju odwrócić prowadnicę i przyciąć dowolny filc, który wystaje poza krawędzie płytek.

Oto przykład prowadnicy do stołów do płytek, która wykorzystuje różne kształty i rozmiary płytek w odcieniach ziemi.

Opcjonalnym pomysłem na podanie kafelków jest po prostu użycie kafelków jako bibeloty do serwowania potraw na ciepło. Możesz również użyć dużej ilości kafelków jako deski do serów i ułożyć kilka kafelków na stole do wypasu. Masz trochę rozlanej wody? Po prostu włóż swoje pojedyncze płytki ceramiczne do zmywarki, aby łatwo je wyczyścić!

4. Kafelki

Użyj dowolnego kształtu i dowolnej liczby płytek, które masz pod ręką do tego projektu, po prostu upewnij się, że Twoja płytka jest wystarczająco duża na Twój ulubiony napój (3,75 do 4,25 cala szerokości to standardowy rozmiar podstawki). Nałóż filc na tylną część płytki. Filc występuje w postaci samoprzylepnych kształtów lub arkuszy, które można ciąć nożyczkami. Można również użyć samoprzylepnych arkuszy korka i przyciąć je na żądany wymiar nożem rzemieślniczym. Podłoże ochronne powinno być o około 0,25 cala mniejsze ze wszystkich stron od rozmiaru płytki.

Aby wykonać podkładki, należy nałożyć wybraną podkładkę na płytkę i mocno docisnąć. Zawiąż wstążkę wokół zestawu czterech i masz prezent, który będzie dobrze wykorzystywany każdego dnia!

5. Sztuka muru

Ten projekt jest chyba najłatwiejszym z wszystkich projektów, jakie prezentujemy. Płytka, rama i odrobina inspiracji to wszystko, co jest potrzebne. Wiele płytek samo w sobie jest pięknych i można je obramowywać tak, jak w przypadku dekoracyjnej ekspozycji. Zapytaj w swoim lokalnym sklepie z dachówkami o otwarte zapasy, aby znaleźć kilka unikalnych płytek, które można kupić indywidualnie. Albo bardziej podstawowa płytka może służyć jako płótno dla Twojej wyobraźni.

Aby nadać kafelkom nieco więcej uroku, można je ozdobić trwałymi markerami i emalią. Kilka uwag przed rozpoczęciem dekorowania płytek: upewnij się, że czyścisz powierzchnię, którą planujesz udekorować alkoholem, aby usunąć z rąk tłuszcz i olej pozostały na płytkach. Ponadto, płytki ceramiczne są odporne na plamy, więc trzeba będzie dodać szkło i płytki medium do farby akrylowej. Medium pomaga farbie przylegać do nieporowatego szkliwa płytek ceramicznych.

Piękny przykład sztuki płytek ceramicznych wykonanych z białej płytki ceramicznej i trwałego markera, zobacz ten projekt.

6. Elegancka skrzynka sadzarek

Płytka mozaikowa (np. małe kwadratowe płytki z siatką siatkową) może pokryć nudne drewniane pudełko i przekształcić je w elegancki dodatek do Twojego podwórka. Ten projekt jest dobry dla niedoświadczonych majsterkowiczów, ponieważ nie są potrzebne żadne narzędzia elektryczne. Jeśli nigdy wcześniej nie kaflowałeś projektu, to jest to świetny sposób na doskonalenie swoich umiejętności. Kto wie, twoim następnym projektem może być majsterkowanie w kuchni lub łazience!

Ten projekt pochodzi z Centational Style, a jego rezultaty są rewelacyjne (pun intended). Pełną instrukcję znajdziesz na ich stronie internetowej i zrealizujesz ją w jeden dzień! Tutaj znajdują się materiały, których będziesz potrzebował:

 • Drewniana skrzynia sadzarka
 • Cienka zaprawa murarska
 • płytka mozaikowa
 • Spoina
 • Szczotka gąbkowa do plamy
 • Duża gąbka do spłukiwania fugi
 • Szeroki plastikowy nóż do kitu

Taśma malarska

7. Kafelkowa półka na książki

Projekt ten nadaje się do wszystkich rodzajów płytek, ale mniejsze płytki nadają wyglądowi nieco więcej wizualnego zainteresowania. Możesz przebudować nudną półkę na książki w tym samym czasie, w którym kładziesz swoją ulubioną płytkę. Zalecamy wybranie regału z wyjmowanymi półkami, ponieważ mniej płytek będzie wymagało przycięcia. Nie martw się, jeśli twoje półki nie wyjdą, nadal możesz wykonać ten projekt, ale będzie on wymagał nieco więcej czasu i precyzji.

Instrukcja do regału wykorzystuje płytkę mozaikową z podłożem siatkowym, ale można dostosować projekt do użycia z poszczególnymi płytkami. Poza regałem i kafelkami potrzebne są następujące elementy:

 • Klej do płytek
 • Spoina
 • Nóż do kitu z tworzywa sztucznego
 • Paca

Jeśli malujesz również regał, upewnij się, że malujesz przed kafelkami (będzie to łatwiejsze niż malowanie wokół kafelka), ale najczęściej unikaj malowania miejsc, w których są kafelki. Jeśli regał jest już pomalowany, sprawdź, czy klej działa na farbę.

8. Odmłodzony stół

Pokrycie blatu starego stołu pozostałymi kafelkami to kolejny dobry projekt na zabicie dwóch ptaków jednym kamieniem. Zużyjesz resztki kafelka i dostaniesz nowy stół z oferty! To sytuacja korzystna dla obu stron.

Oto lista materiałów, których będziesz potrzebował, poza stołem i kafelkami:

 • Klej do płytek
 • Paca karbowana
 • Gumowa pływak
 • Spoina
 • Gąbka do fugowania
 • frezy do płytek
 • Wiaderko
 • Woda
 • Rękawice plastikowe
 • Gogle

Jeśli stół jest stołem jadalnym, kawiarnianym, lub takim, na którym będziesz kładł jedzenie i napoje, będziesz również chciał użyć uszczelniacza do fug lub fug samouszczelniających. Instrukcja ta zawiera szczegółowe informacje na temat układania płytek na małym stole, ale będzie działać w przypadku stołów wszystkich rozmiarów.

9. Numery domów z płytek ceramicznych

Jaki jest lepszy sposób na wyróżnienie frontowego wejścia do Twojego domu niż tworzenie unikalnych numerów domów z płytek ceramicznych? Ten projekt jest niezwykle prosty i wymaga tylko kilku białych płytek tej samej wielkości (zalecane są płytki 4-calowe). Aby wszystko było jeszcze łatwiejsze, Crafty Nest oferuje szereg bezpłatnych projektów do pobrania, dzięki czemu możesz wybrać styl, który najlepiej pasuje do fasady Twojego domu (lub wybrać inny styl na każdy sezon!). Możesz nawet pójść o krok dalej i umieścić płytki w uchwycie, dzięki czemu będziesz mógł je zabezpieczyć.

10. Drzwi do szafki kafelkowej

Nie kłam, to nasz ulubiony z wszystkich dziesięciu projektów. Instrukcje są tak samo podstawowe jak i te: Weź około półtora arkusza płytki mozaikowej na podłożu, przytnij do swojej szafki i zabezpiecz. Ten projekt nada Twojej szafce niestandardowy wygląd nawet bez fugowania!

Weź pod uwagę kafelkowanie tylko kilku szafek dla funkcji, która będzie wyróżniać się od reszty szafki. Uwielbiamy jak ten projekt skoordynował kolor płytki mozaikowej z kolorem szafki. Czyż nie byłby to uroczy sposób na ubranie szafki na lekarstwa w łazience?

Możemy iść dalej z zabawą, piękne projekty, więc sprawdź ponownie blogi, które będą zawierać tworzenie gier rodzinnych z płytek i małych projektów domowych, które pomogą Ci złamać cookie-cutter formy! Mamy nadzieję, że znalazłeś w tej kolekcji projekt lub dwa projekty do wykorzystania nadmiaru kafelków (lub zdecydowałeś się na szybką wycieczkę do sklepu), a może nawet zainspirowaliśmy Cię do wypróbowania niektórych z Twoich własnych pomysłów. Dzięki pięknu i wszechstronności płytek ceramicznych, Wasze możliwości są nieograniczone!