Jeśli chcemy odświeżyć kuchnię i łazienkę, wcale nie musimy od razu zrywać starych płytek z podłogi czy ściany. Obecnie możliwe jest bowiem położenie nowych płytek na te, które już znajdują się w danym pomieszczeniu. To rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić nam mnóstwo czasu, a jednocześnie wysiłku. Ogranicza zakres prac, sprawia, że posuwają się one szybciej i są zdecydowanie mniej skomplikowane. Jak położyć płytki na płytkach?

Zanim zdecydujemy się na ułożenie nowych płytek na starych, należy zdać sobie sprawę, że takie rozwiązanie nieco wpłynie na rozmiar pomieszczenia. Jeśli płytki mają znaleźć się na ścianie, to będą one delikatnie grubsze. Jeśli na podłodze, to poziom posadzki również się podniesie. Płytki, które dostępne są obecnie na rynku mają na ogół grubość od pięciu do dwunastu milimetrów. Do tego dochodzi warstwa kleju, która może dochodzić do pięciu milimetrów. Zanim rozpoczniemy prace należy sprawdzić, czy takie zmiany nie wpłyną negatywnie na funkcjonalność pomieszczenia. Może bowiem okazać się na przykład, że niemożliwe stanie się otwieranie i zamykanie drzwi.

Przed rozpoczęciem prac trzeba sprawdzić, czy stare płytki dobrze przylegają do podłoża. Jeśli nie, płytkę należy wymienić bądź po prostu ją usunąć. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z tym, że stara płytka odpadnie sama zaraz po tym, jak umieścimy na niej nową.

Pierwszym etapem prac jest zmatowieniem powierzchni starych płytek. Robi się to za pomocą albo papieru ściernego, albo preparatu gruntującego. To prosty zabieg, który sprawi, że płytki będą miały szorstką powierzchnię. Tym samym klej będzie do nich lepiej przylegał, a więc ryzyko odpadnięcia nowych płytek będzie niewielkie.

Dobrym rozwiązaniem jest rozplanowanie ułożenia płytek na sucho – jeszcze zanim rozpoczniemy ich przyklejanie. Należy zadbać o to, aby spoiny płytek starych i nowych nie pokrywały się. Aby uniknąć trudności, warto postawić na płytki większe niż te, które na danej powierzchni znajdowały się dotychczas.

Płytki nowe na stare najlepiej kleić na elastyczną zaprawę charakteryzującą się zwiększoną przyczepnością. Zmniejszy to istotnie ryzyko odpadania płytek. Jeśli chodzi o niezbędne narzędzia, to potrzebne będą nam dokładnie te same, których używamy, układając płytki na wylewce. Przyda się więc przecinarka do glazury, poziomica, paca zębata, krzyżyki dystansowe oraz gumowy młotek.

Aby wymienić płytki w kuchni czy łazience, nie trzeba zbijać tych starych. Ułożenie płytek na płytkach wcale nie jest trudne. Każdy, kto układał płytki doskonale sobie z tym zadaniem poradzi.