Kupno kuchenki to jedna z wielkich decyzji, jakie podejmiesz podczas projektowania swojej nowej kuchni.

Kuchenki gazowe, elektryczne i konwekcyjne mają wiele z tych samych cech, ale mają również wyjątkowe właściwości.

Podjęcie decyzji zależy od różnych czynników, takich jak wielkość rodziny, ilość gotowanych potraw w domu i dostępna przestrzeń w kuchni. Są też inne punkty, które warto rozważyć, a które omówimy poniżej.

Przyjrzyjmy się bliżej różnym dostępnym rodzajom kuchenek

Kuchenka gazowa

Pomimo faktu, że koszty użytkowania różnią się znacznie w zależności od kraju, kuchenki gazowe są na ogół tańsze w eksploatacji niż elektryczne.

Możliwe, że szukasz oferty przyjaznej dla twojeho budżetu. Jeśli tak, to najprawdopodobniej najlepszym rozwiązaniem będzie opcja gazowa.

Z tym, co zostało powiedziane, jest to prawdą tylko wtedy, gdy masz już podłączoną linię gazową do swojej kuchni. Jeśli musisz mieć zainstalowany taki przewód, może to stanowić znaczny koszt dla twojego budżetu.

Będziesz musiał zważyć swoje opcje na cenę pieca w stosunku do kosztu instalacji linii gazowej.

Doskonałą zaletą blatu pieca gazowego jest możliwość dokładniejszej regulacji temperatury w celu uniknięcia przypalenia i spalenia. Temperatura może być regulowana natychmiastowo, a po wyłączeniu powoli się schładza.

W tym artykule stwierdza się, że piece gazowe będą czasem miały gorące punkty, które mogą sprawić, że jedzenie nie będzie się gotować lub podgrzewać równomiernie.

Jeśli jesteś zapalonym piekarzem, to może to być duża wada. Jeśli używasz piekarnika tylko do prostych posiłków i do pieczenia mrożonej pizzy, to ten problem najprawdopodobniej nie będzie Ci przeszkadzał.

Możesz zdecydować się na zakup asortymentu gazowego do Twojego domu. Jeśli tak, zainwestuj w detektor tlenku węgla, na wypadek przypadkowego wycieku gazu.

Kuchenka elektryczna

Jednym z czynników, o których nie należy zapominać, jest fakt, że kuchenki elektryczne są bezpieczniejsze niż gazowe.

Dzięki elektrycznej konstrukcji, nie ma ryzyka niebezpiecznego wycieku gazu, który mógłby narazić na niebezpieczeństwo Twoją rodzinę i dom.

Nie ma też otwartych płomieni, o które można by się martwić, choć nadal trzeba stosować wspólne środki bezpieczeństwa podczas pracy z kuchenką elektryczną.

Inną kuszącą opcją, jeśli chodzi o kuchenki elektryczne, jest łatwość czyszczenia. Jak opisano w tym artykule, wiele z nowszych modeli posiada gładką płytę grzewczą wykonaną ze szkła lub materiału ceramicznego. Wystarczy wilgotna ściereczka, aby wytrzeć płytę.

Kuchenka konwekcyjna

Zarówno kuchenki elektryczne, jak i gazowe są dostępne z opcją konwekcji.

Jeśli jesteś typem osoby, która jest ograniczona czasowo i lubi przygotowywać jedzenie w pośpiechu, wtedy zakres konwekcji może być dla Ciebie dobrym wyborem.

Ustawienie konwekcyjne wykorzystuje wentylatory wewnątrz pieca do nadmuchiwania ogrzanego powietrza wokół żywności. Proces ten daje lepsze rezultaty podczas smażenia i zapewnia bardziej równomierne gotowanie potraw.

Kolejną zaletą zastosowania opcji konwekcyjnej jest to, że zużywa ona mniej energii, ponieważ czas gotowania jest krótszy. W dłuższej perspektywie oznacza to niższe rachunki za media.

Wniosek

Teraz, gdy jesteś świadomy różnych cech każdej z kuchenek, jesteś bardziej przygotowany, aby dokonać właściwego wyboru dla swojego domu.

Po określeniu rodzaju asortymentu, który preferujesz, musisz zawęzić swój wybór, wybierając markę i sówj styl. Wszystkie mają opcje, z których możesz wybierać, dla wielu różnych potrzeb gotowania.

Wiedza jest kluczem. Skonsultuj się z doświadczonym projektantem, aby dowiedzieć się wszystkich szczegółów i cen dla każdego rodzaju asortymentu. Pomogą Ci oni znaleźć odpowiednie urządzenie dla Twojego domu, jak również dla Twojego budżetu.