Przedstawiamy nowe lampy Meridiano i Tropico firmy Fontana Arte, mediolańskie źródło oświetlenia i mebli dla architektów i projektantów.

Kształt światła" to rdzeń projektu Gabriele'a i Oscara Burattiego, który rozpoczął się od rodziny lamp Equatore zaprezentowanych w 2017 roku, a następnie wzbogacony o kolejne wykończenia, kontynuowany jest teraz z nowymi lampami Meridiano i Tropico.

Meridiano

Lampa Meridiano jest podkreślona wyrafinowanymi krzywiznami i magią dmuchanego szkła, a oświetlenie tworzy zaskakujące i fascynujące efekty, wzory i atmosferę. Lampa Meridiano przechodzi przez opalinowe, kolorowe i przezroczyste warstwy i jest wykonana z kształtów szkła i metalu, które zbierają, zatrzymują i rozpraszają światło w przestrzeni.

Miniaturyzacja źródła światła, charakterystyczna dla technologii LED, nie jest już obiektem objętościowym, lecz punktem, linią i powierzchnią. Światło staje się wolne, by wypełniać kształty, które w ten sposób stają się abstrakcyjne i ikoniczne. W nowej lampie Meridiano, pionowa cylindryczna rurka zawiera i rozprasza światło w przezroczystej szklanej kapsule, która określa jego wyrafinowany owalny kształt.

Meridiano jest dostępne w dwóch rozmiarach i jest odrzucany jako średnie i duże zawieszenie, do stosowania indywidualnie lub w kompozycji wielokrotności ułożonych w klastry. Wersja stołowa jest proponowana w średnim rozmiarze i posiada ściemnialne światło rozproszone.

Owalny klosz wykonany jest z przezroczystego szkła dmuchanego, dymionego i różowego, we wszystkich wersjach połączony z niklowanymi metalowymi detalami. Klosz wewnętrzny wykonany jest ze szkła Pyrex malowanego wewnątrz.

Tropico

Tropico to kulista czapka z opalinowego szkła, opuszczana i mocowana za pomocą dużego, lustrzanego, metalowego kołka. Tak jak obszar Tropico jest jedynym, w którym światło jest prostopadłe w dniach przesilenia, tak samo lampa ma tę samą osobliwość.

Lampa ścienna Fontana Arte - Tropico Lampa ścienna Fontana Arte - Tropico w kolorze szarym

Tropico ma dyskretne i kopertujące światło, które przyciąga wzrok. Rodzina składa się z wersji ściennej/sufitowej oraz lampy stołowej, obie proponowane w trzech różnych rozmiarach. Lampa ścienna / sufitowa jest dyskretną i wyrafinowaną formą, która rozprasza światło w przestrzeni i projektuje ścianę za nią. W wersji stołowej klosz jest umieszczony na cylindrycznej podstawie w cennym marmurze, który charakteryzuje lampę i przyczynia się do tego, że jest ona eleganckim i wyrafinowanym obiektem, nową ikoną domowego krajobrazu.